ČLÁNOK
Firmy nedodali banke akcie ani zálohu určenú na ich nákup
21. augusta 2001

Československá obchodná banka, a.s. Praha podala trestné oznámenie na okruh fyzických osôb zastupujúcich investičné fondy Manhattan Czech Fund a Central European Privatization Fund. Obe firmy si zobrali zálohu na nákup akcií Restitučního investičního fondu (RIF), a.s. Praha 467 mil. Sk v Investiční a poštovní banke (IPB), a.s. Praha a nevrátili ani peniaze a nedodali ani cenné papiere. Informoval o tom Milan Tománek, hovorca ČSOB. Tieto fondy zastupuje Howard I. Golden, ktorý sa angažoval v privatizácii slovenského RIF-u.

Prípad fondov Harwarda I. Goldena je jedným z jedenástich trestných oznámení, ktoré podľa ČSOB na manažment IPB a jej klientov. „O žiadnych menách nemôžem hovoriť, pretože platí prezumpcia neviny. Trestné oznámenie banka podala na okruh fyzických osôb, ktoré sa pohybujú okolo fondov Manhattan Czech Fund a Central European Privatization Fund. Československá obchodná banka, a.s. Praha má podozrenie zo spáchania trestného činu a preto podala trestné oznámenie,“ povedal včera Tománek.

ČSOB tento fakt zistila podľa archívu účtovníctva skrachovanej IPB. V trestnom oznámení stopa vedie k Hawardovi I. Goldenovi, ktorý zastupuje investičné fondy Manhattan Czech Fund a Central European Privatization Fund. Golden je známym bojovníkom za čistotu kapitálového trhu v Českej republike. V jednom zo svojich článkov spomínal, že v Českej republike sa podnikateľské prostredie riadi heslom „Neukradneš, okradneš vlastnú rodinu.“

ČSOB nehovorí o tom dokedy mal Golden dodať akcie, alebo vrátiť zálohu na ich nákup. ČSOB ako právny zástupca skracovanej IPB požiadala o vrátenie peňazí. „Zástupca menovaných spoločností ich odmietol vrátiť s tým, že predstavujú odmenu za rôzne činnosti realizované na základe ústnej dohody s konkrétnym členom manažmentu IPB, tvrdí Tománek. Členom vedenia bol námestník IPB Libor Procházka. Golden sa k problému nevyjadruje, pretože tvrdí, že má v zmluvách zakotvený záväzok mlčanlivosti.

Golden už roky kritizuje nečestné praktiky na českom kapitálovom trhu. Minulý rok sa o nich vyjadril ako člen dozornej rady českého RIF-u. V médiách hovoril o pochybných nákupoch akcií IPB, ktoré banka robila na príkaz námestníka generálneho riaditeľa Libora Procházku. Námestník generálneho riaditeľa IPB vo veci finančných záloh na nákup akcií českého RIF-u dodnes nevypovedal. V minulom roku ČSOB podala trestné oznámenie na Procházku pre porušenie zákona pri správe cudzieho majetku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS