ČLÁNOK
Firmy mimo EÚ musia rešpektovať európske pravidlá ochrany údajov
8. júna 2014

 Spoločnosti sídliace mimo EÚ musia rešpektovať európske pravidlá ochrany osobných údajov. V piatok sa na tom dohodli európski predstavitelia. Dohoda o tom, že spoločnosti ako Google či Facebook musia rešpektovať európske pravidlá, je prvým krokom v rámci balíka reforiem, ktoré majú za cieľ sprísniť pravidlá ochrany súkromia. „Všetky krajiny pôsobiace na európskej pôde musia prijať pravidlá,“ povedala komisárka EÚ pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová.

V súčasnosti platí, že spoločnosti sa riadia tými zákonmi o ochrane osobných údajov, ktoré platia v krajine, kde majú sídlo. Podľa nových pravidiel však budú mať všetky krajiny EÚ jednotné pravidlá ochrany osobných údajov. To znamená, že spoločnosti už nebudú môcť viesť spory o tom, ktoré pravidlá pre nich platia.

Spoločnosť Facebook odmietla piatkovú dohodu komentovať. Už skôr v tomto roku nemecký súd rozhodol, že firma Facebook musí rešpektovať nemeckú legislatívu napriek tomu, že má sídlo v Írsku.

Nemecko spoločne s Európskou komisiou (EK) veľmi kriticky hodnotili spôsob, akým USA získavajú prístup k údajom. Táto kritika sa objavuje odvtedy, čo Edward Snowden minulý rok odhalil americké programy sledovania. „Teraz je chvíľa na to, aby európski ministri dali pozitívnu odpoveď na výzvu na prebudenie od Edwarda Snowdena,“ povedala Redingová.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2022

USD 0,957 0,008
CZK 24,650 0,011
GBP 0,903 0,010
HUF 411,720 5,070
CAD 1,316 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS