ČLÁNOK
Firmy definitívne odložili fúzie v hodnote 15 mld. USD
2. októbra 2001

Za posledné tri týždne po teroristikých útokoch na USA mnohé spoločnosti v rôznych krajinách sveta sa rozhodli, že nedokončia operácie súvisiace s kúpou iných firiem, alebo zlúčením, či spájaním sa s inými firmami. Dvadsať spoločností sa rozhodlo, že definitívne odloží plány spojené so spájaním sa s inými firmami a zastavili kontrakty v hodnote 15 mld. USD.

Prvý negatívny signál prišiel od firiem FelCor Lodging Trust a MeriStar Hospitality, z hľadiska veľkosti druhá a tretia najväčšia hypotekárna investičná spoločnosť v USA, ktorá pracuje v oblasti hoteliérstva. Spoločnosti zastavili plány na zlúčenie v hodnote 2,7 mld. USD.

Za príčinu neúspechu zlúčenia obe strany označujú prudký pád cien akcií oboch firiem, ktoré bolo vyprovokované teroristickými útokmi v USA a malo negatívny dopad na priemysel voľného času a cestovania. V máji keď sa oznámilo, že spojenie sa uskutoční formou výmeny akcií, spoločnosť FelCol navrhovala 22 USD za akciu MeriStar. O týždeň po prerušení obchodovania s akciami 17. septembra ponuka predsatvovala 14,5 USD.

Medzi skrachované transakcie patrí pokus francúzskej spoločnosťou Vinci, ktorá stavala tunel pod kanálom LaManche, kúpiť britského operátora leteckej prepravy TBI za 474 mil. USD.

Letecký biznis ako aj hoteliérstvo sa stali po teroristických útokoch málo príťažlivé. Očakávané zhoršenie situácie v sektore reklamy prinútilo francúzsku spoločnosť Havas Advertising odstúpiť z tendra na kúpu britskej mediálnej agentúry zameranej na kúpu priestoru v médiách Tempus.

Mnohé spoločnosti sa rozhodli odložiť dokončenie kontraktov zameraných na kúpu iných firiem. Talianska banka IntesaBCI, ktorá sa chystala kúpiť 35 % akcií banky Garanti Bankasi, jednej o štyroch najväčších komerčných bánk v Turecku., 14. septembra prerušila kontrakt a odvolala sa na „silné a podstatné zmeny v medzinárodnej situácii“. Cena akcií Garanti zodpovedala jeho ohodnoteniu na asi 1,8 mld. USD, ale od 7. do 14. septembra sa znížila cena akcií o 17%. Česká spoločnosť Český telecom sa rozhodla revidovať ponuku na odkúpenie balíka akcií firmy Eurotel od amerických společností AT&T Wireless a Verizon Communications. Český telecom pôvodne navrhoval 1,475 mld. USD, ale transakcia sa neuskutočnila kvôli nedávnym dramatickým udalostiam na svetových kapitálových trhoch.

Podľa údajov agentúry Bloomberg, v súčasnosti sa vo svete nedokončilo asi 10 000 transkacií, o ktorých bolo známe v tomto roku. Ich hodnota mala byť 750 mld. USD. Viac ako 1000 z nich sa udiali pred oznámeným termínom. Počet a objem fúzií sa však znížil ešte pred teroristickými aktmi v USA. Podľa údajov údajov UNTCAD objem priamych zahraničných investícií sa v tomto roku znížil o 40 % v porovnaní s rokom 2000. Prepočty UNTCAD nezohľadinili očakávané zmeny v svetovej ekonomike. Zníženie objemu a počtu investícií sa vysvetľuje predovšetkým spomalením tempa rozvoja svetovej ekonomiky, pádom cien mnohých akcií, spomalením konsolidácie niektorých sektorov ako napríklad sektora telekomunikácií a automobilového priemyslu a znížením počtu megakontraktov objemom 1 mld. USD. Zníženie aktivít v oblasti fúzií a akvizícií bude viesť k pádu príjmov investičných bánk, ktoré boli konzultantmi pri fúziách.

Morgan Stanley napríklad oznámil, že prišiel o províziu za konzultácie pre španielsku spoločnosť TelefonicaMoviles, ktorá sa zriekla kúpy akcií brazílskej spoločnosti

Celular CRT Participacoes z? 885 mil. USD.

Na druhej strane je zrejmé, že súčasné nízke ceny akcií môžu potenciálnych kupujúcich prinútiť začať poľovačku na „nové obete“. Napríklad veľké farmaceutické firmy môžu začať nakupovať akcie biotechnologických firiem.

Pred niekoľkými dňami Bristol-Myers Squibb kúpila balík biotechnologickej firmy ImClone Systems. Je známe, že General Electric začne nakupovať iné spoločnosti, hoci nebudú také veľké ako Honeywell International, fúziu s ktorou nepovolila Európska komisia. General Electric sa zaujíma o spoločnosti, ktoré by sa dali začleniť do rýchlo sa rozvíjajúcej sa divízií na výrobu lekárskych prístrojov a finančných služieb GE Capital.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS