ČLÁNOK
Firma využíva jazyk tela na boj s terorizmom
15. októbra 2001

Utri si Ladinom
Malá americká firma Boden LLC začala predávať cez internet (www.wipewithbinladen.com) toaletný papier s vyobrazením Usámu bin Ládina s nadpismi rôzneho typu.

Utri si Ladínom! Počúvaj mamu …utri si Usámom! Keď chce začať útočiť …musí začať mojou štrbinou! Keď by si si mal zadok pošpiniť… použi bin Ládina!

Jeden kotúčik papiera stojí 4,95 USD čo je sedem razy viac ako obyčajný toaletný papier. Časť zisku, teda 20% výrobca venuje obetiam teroristických útokov 11. septembra 2001.

Na internetovej stránke je kniha návštev. Len niekoľko návštevníkov nesúhlasí s myšlienkou predávať toaletný papier. Pýtajú sa kde vziať papier s vyobrazením Georga Busha.

Americkí návštevníci internetovej stránky sú preplnení pozitívnymi emóciami. Vyjadrujú nadšenie, ďakujú za humor v ťažkých časoch, či vyjadrujú infantilné priania typu „Teraz s Tebou Bin Ládin všetci utrú…“ Dvaja obyvatelia USA tvrdia, že keď už predávať toaletný papier, tak aspoň polovica zisku by mala ísť na humanitárne ciele.

Myšlienka využiť toaletný papier ako určité informačné médium nie je v USA nová. Počas druhej svetovej vojny sa predávali kotúčiky toaletného papiera s karikatúrou Adolfa Hitlera. Jedna z karikatúr vyobrazovala ako hlava halvného fašistu trčí z toaletnej misy. Nadpis hlásala: „Furerovi rovno do tváre!“ Chicagská firma Randolph Novelty v roku 1943 vydala na toaletnom papieri Ranné noviny víťazstva, ktoré vyzývali nakupovať vojnové obligácie.

V čase Púštnej búrky sa dobre predával toaletný papier s vyobrazením Saddáma Husseina.

Keď navštívite stránku firmy Boden, začnete pociťovať nostalgiu za viktoriánskou epochou keď sa vo vyspelých krajinách začal vyrábať toaletný papier. Tento produkt sa nemohol propagovať a ani nebolo zvykom spomínať ho v rozhovore. Vtedy by sa nedal toaletný papier využiť na prejavy vlasteneckého cítenia, buď kvôli psychológii, alebo hanblivosti.

Firma Boden určite zarobí slušné peniaze na proti teroristickom produkte. Na ňom vidieť, že slobodné podnikanie bude tým faktorom, ktorý Američanom pomôže premeniť každú politickú udalosť na zisk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS