ČLÁNOK
Fínsky telekomunikačný operátor Sonera ako prvý oznámil presný termín poskytovania komerčných 3G-služieb
28. marca 2002

Fínsko sa zaradilo do prestížnej súťaže, v rámci ktorej sa rozhodne, kto bude ako prvý poskytovať telekomunikačné služby tretej generácie.

Podľa oficiálnych zdrojov sa tak má stať 26. septembra 2002.

Telekomunikační operátori zvyšujú svoje úsilie, aby čo najskôr mohli zasýtiť trh 3G-službami, s cieľom postupne eliminovať obrovskú úverovú záťaž, ktorá bola nevyhnutná pri získaní extrémne predražených 3G-licencií v rámci aukcií spred dvoch rokov.

V tejto chvíli však nie je zrejmé, ako trh, respektíve potencionálni klienti, tieto služby príjmu.

Evidentné je, že Sonera ako prvý operátor oznámil presný dátum – teda 26. september.

Viacerí analytici sa domnievajú, že byť „prvým vôbec nemusí znamenať dlhodobejšiu komparatívnu výhodu“, uviedla doslova vo svojej štúdii konzultačná skupina Gartner.

Sonera uvedie 3G-služby v teritóriu štyroch najväčších fínskych miest – v Helsinkách, Tampere, Turku a Oulu.

K tomu istému dňu uvedie fínska Nokia na trh aj mobilné telefóny tretej generácie.

Nokia je zároveň hlavným dodávateľom sieťových komponentov UMTS a termínom stanoveným na 26. septembra súhlasila až po intenzívnych testoch. Pôvodne však naznačovala, že 3G-služby sa nezačnú poskytovať skôr ako koncom roka 2002, respektíve na začiatku roka 2003.

Vodafone a Hutchison oznámili, že s poskytovaním 3G-služieb začnú v druhej polovici tohto roka, presný dátum však nešpecifikovali, hoci Hutchison takisto pôvodne uvažoval o septembrovom termíne.

Japonskí telekomunikační operátori uviedli 3G-služby už v priebehu minulého roka.

Na pozadí týchto informácií vystupuje do popredia včerajšia informácia, že

švédsky telekomunikačný operátor Telia prevezme svojho niekdajšieho fínskeho rivala – Soneru, čím sa vytvára nový subjekt s trhovou kapitalizáciou v hodnote 18 miliárd eur.

V rámci tohto ukazovateľa je porovnateľný napríklad s British Telecom alebo Deutsche Telekom.

Nový škandinávsky gigant má 8,1 milióna klientov v rámci mobilnej komunikácie a 7,6 milióna abonentov, ktorí využívajú pevné siete.

Zlúčená spoločnosť bude mať sídlo v Štokholme a jej akcie sa budú primárne obchodovať na Štokholmskej burze cenných papierov. Obidve firmy majú dovedna 34 000 zamestnancov, avšak treba rátať s postupnou redukciou tohto stavu, pretože Sonera i Telia chcú k ultimu roka 2005 dosiahnuť ročné úspory v objeme 300 miliónov eur.

Na základe dohody ponúkne Telia 1,51 akcie za každú akciu Sonery pri prémii 15,8%, čo znamená, že v novej spoločnosti bude vlastniť Telia 64%-ný balík akcií a Sonera získa 36%-ný podiel.

Švédska vláda, ktorá doteraz vlastnila 70% akcií Telie, bude mať v novom subjekte 45%-ný majetkový podiel. Fínska vláda disponovala v Sonere 53%-ným podielom, ktorý sa v novej spoločnosti zníži na 19%.

Oba vládne kabinety však zhodne konštatovali, že svoju kapitálovú účasť v zlúčenej firme chcú aj naďalej znižovať.

Podľa doterajšieho prezidenta Telie Larsa-Erica Petterssona predstavuje dohoda o fúzii „prvý veľký krok pri celkovej konsolidácii v škandinávskom telekomunikačnom sektore“. Po zlúčení sa očakáva aj to, že dôjde k posilneniu pozície novej spoločnosti na ruskom a tureckom trhu, ako aj v pobaltských štátoch. Škandinávska spolupráca telekomunikačných operátorov sa má ešte rozšíriť. Očakáva sa, že do aliancie Telia-Sonera by mohla vstúpiť aj dánska TDC, čím by v telekomunikačnom biznise vznikol model kooperácie podobný bankovému sektoru, v ktorom sa kreovala skupina Nordea.

Najväčším akcionárom TDC je americká skupina SBC Communications, ktorá má v TDC 42%-ný balík cenných papierov. Svoj kapitálový podiel je SBC pripravená predať, podmienkou však je platba v hotovosti.

Po oznámení o fúzii oboch spoločností poklesli akcie Telie o 11% na hladinu 35,40 švédskych korún/akcia, hodnota cenných papierov Sonery sa znížila o 0,17 eur na 5,70 eur/akcia.

Pri rokovaniach o fúzii bola poradcom fínskej vlády Deutsche Bank, švédskemu kabinetu poskytol poradenský servis UBS Warburg. Poradcov majú aj obe spoločnosti – za Sonerou stojí Goldman Sachs, Teliu zastupuje Carnegie.

Celú transakciu ešte musia schváliť regulačné autority Európskej komisie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS