ČLÁNOK
Finančná kríza diktuje pomery v tureckom hospodárstve
21. februára 2001

Centrálna banka Turecka minula 5 mld. USD na podporu národnej meny – líry. Vďaka tomu ceny tureckých akcií klesli o 15%. Škandálom týchto dní bude pravdepodobne devalvácia líry. Turecko sa dostalo do špirály finančnej krízy, ktorá v minulom tisícročí zacvátila juhovýchodnú Áziu, Latinskú Ameriku a neskôr Rusko. Kríza v Turecku má však len lokálny charakter a nemala by mať vplyv na svetové finančné trhy.

Predseda vlády Bulet Edževit opustil zasadnutie Národného výboru bezpečnosti Turecka s výrokmi o „vážnej kríze“. Kritiku prezidenta Achmeta Hedžet Esera posudzuje premiér ako osobnú urážku. Prezident v televízii obvinil premiéra v neschopnosti bojovať s korupciou. Škandál v Turecku prišiel v príliš nevhodný čas. Predvčerom sa premiér stretol so šéfom medzinárodného menového fondu Stanley Fisherom. MMF sa snažil úveromi pomôcť Turecku pri prekonaní minuloročnej krízy v bankovom sektore.

V súčasnosti sa vláda snaží získať na domácom finančnom a kapitaálovom trhu úvery v hodnote 4,5 mld. USD. Vláda nemôe zrušiť aukciu štátnych dlhopisov kvôli nevyhnutnosti zaplatiť vydaním nových dlhopisov staré dlhy. Poitický škandál v Turecku však môže viesť k tomu, že výnosnosť dlhopisov sa môže zdvihnúť na 20% p. a.

El Brich, analytik Goldman Sachs v Turecku si myslí, že vláda si bude požičiavať za úrokové miery, vďaka ktorým nebude schopná splácať pôžičky.

Scenár vývoja v Turecku sa podobá na finančnú krízu v Rusku, ktorá vyvrcholila v auguste 1998. Vďaka nej Slovenská sporiteľňa došla o viac ako 2 mld. Sk, pretože ručila za investície Priemyslenej banky na ruskom finančnom trhu. Kríza sa v Rusku začala na jeseň 1997 a vtedy Rusko vyplatilo štátne dlhopisy vďaka úverom MMF. Tieto peniaze ruská vláda minula za tri týždne počas udržiavania fixného kurzu rubľa. Táto situácia sa v týchto dňoch zopakovala v Turecku. Turecké hospodárstvo a stav jeho finančného trhu však vôbec nemá vplyv na emergin markets. Ja to aj vďaka tomu, že to nie je veľký trh.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS