ČLÁNOK
Filipínska ekonomika uniká pred globálnym poklesom
5. septembra 2001

Najnovšie údaje hovoria o „neočakávanom a robustnom“ raste hrubého domáceho produktu, ktorý dosiahol v druhom štvrťroku úroveň 3,3%. Tento vývoj by mohol znamenať, že Filipíny s najväčšou pravdepodobnosťou nezasiahnu v plnom rozsahu efekty globálneho ekonomického spomalenia.

Analytici poznamenávajú, že vláde v Manile sa podarí udržať rastové parametre v roku 2001 na hladine 3,3-3,8%, čo vôbec nepredstavuje v porovnaní s minuloročným rastom HDP na hladine 3,9% nijaký dramatický prepad.

Expanzia sa zaznamenala v sektore poľnohospodárstva, vo výrobných odvetviach a v stavebníctve, čím sa kompenzovalo zníženie exportu spotrebnej elektroniky a jej jednotlivých komponentov, ktoré sa na celkovom vývoze podieľajú zhruba dvoma tretinami. Filipínsky export, vyjadrený v domácej mene, sa v druhom kvartáli znížil o 4,1% v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka, z čoho možno odvodiť záver, že Filipíny sa lepšie vyrovnali s poklesom globálneho dopytu po spotrebnej elektronike ako hlavní konkurenti, najmä Južná Kórea, Taiwan a Singapúr.

Ekonomickí experti však upozorňujú, že existuje riziko ekonomického poklesu v druhom polroku, čo je spôsobené stavom inflácie, ktorá v júni dosiahla 6,8% a masívnejším nárastom nezamestnanosti – jej terajšia miera predstavuje 13,3% a patrí medzi najvyššie v Ázii. Oba tieto faktory sa negatívne premietajú do úrovne spotrebiteľskej dôvery. Vláda ani centrálna banka si nemôžu dovoliť uvoľnenie menovej politiky, pretože by sa spochybnila ich snaha udržať pod kontrolou tohtoročný rozpočtový deficit a úspešne čeliť inflácii.

Výdavky vlády síce celkovo poklesli, no ich nárast je evidentný najmä pri budovaní infraštruktúry, čo však umožnilo zvýšiť dynamiku v stavebníctve o 5,9%. V Manile sa takisto netaja ani s ambíciami oživiť poľnohospodárstvo, ktoré sa 20% podieľa na hrubom domácom produkte a pracuje v ňom 40% Filipínčanov.

Robustný ekonomický rast na druhej strane vytvára manévrovací priestor pri ochrane domácej meny. Základná úroková sadzba na hladine 13% ale patrí medzi najvyššie v Ázii a vyvoláva obavy, že môže v krátkej budúcnosti utlmiť rastové parametre filipínskeho hospodárstva. Pokles hodnoty pesa a zvýšený lokálny dopyt po americkom dolári do značnej miery vyjadruje obavy z ekonomických perspektív, hoci aktuálne výsledky sú veľmi nádejné.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 9. 2021

USD 1,178 0,002
CZK 25,296 0,015
GBP 0,854 0,003
HUF 351,490 1,300
CAD 1,491 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS