ČLÁNOK




Ficove informácie o tendri na SPP sú absurdné
6. novembra 2001

Vyjadrenia lídra mimoparlamentnej strany Smer Roberta Fica k tendru na predaj akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) považujú Fond národného majetku SR (FNM) a Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) za zavádzajúce, absurdné, nepravdivé a účelové.

Ako v stanovisku k Ficovým vyjadreniam o spojitosti FNM a poradcu pri privatizácii SPP, spoločnosti Credit Suisse First Boston (CSFB), uviedla hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová, spoločnosť CSFB nie je veriteľom FNM. Úver vo výške 11 mld. Sk, ktorý čerpal FNM v tomto roku, totiž poskytla zahraničná banka a CSFB a Slovenská sporiteľňa boli len aranžérom úveru. „Záruky za úver poskytla vláda, FNM teda neposkytoval nijaké záruky,“ uviedla Lesajová. Za zavádzajúce a účelové Lesajová označila aj informácie o „šokujúcej úverovej zmluve“, na základe ktorej mal fond prísť o 4,4 % akcií SPP. Fond podľa svojej hovorkyne síce rokoval s CSFB o prolongácii splatnosti dlhopisov v majetku tejto spoločnosti, zmluva však nebola schválená a nikdy neobsahovala ako protizáväzok založenie akcií SPP. Ako k Ficovým vyjadrenia ďalej uviedla Tatjana Lesajová, tender na výber poradcu pri privatizácii SPP organizovalo ministerstvo hospodárstva, preto náznaky o účelovej spolupráci medzi

spoločnosťou CSFB a FNM „treba považovať nielen za zavádzajúce, ale aj za absurdné“.

K vyjadreniam lídra strany Smer o netransparentnosti privatizácie SPP poskytlo v pondelok stanovisko aj ministerstvo privatizácie. Podľa MSPNM ministerka Mária Machová zrušila zasadnutie Komisie pre prípravu a realizáciu privatizácie SPP naplánované na 25. až 26. októbra po tom, čo zo 14-tich záujemcov, ktorí požiadali o informačné memorandum k tendru na SPP, ponuku predložilo už iba deväť z nich. Vzhľadom na to, že ministerstvo predpokladalo predloženie ponúk od všetkých záujemcov, ministerka Machová zvolala zasadnutie komisie v časovom predstihu. „Keďže všetky predbežné ponuky boli po formálnej a aj po obsahovej stránke kvalitné a konkurenčné, proces selekcie týchto ponúk sa stal nadbytočným a preto došlo aj k zrušeniu zasadnutia komisie,“ tvrdí ministerstvo. S týmto stanoviskom oboznámila ministerka riadiacu komisiu pre privatizáciu SPP, ktorá s ním súhlasila. „Vyjadrenia poslanca Roberta Fica o netransparentnosti procesu privatizácie by bolo možné považovať za opodstatnené vtedy, ak by takýmto konaním ministerka vyradila niekoho zo súťaže bez predošlého posudzovania ponúk komisiou. Všetky vyjadrenia o netransparentnosti procesu privatizácie preto považuje MSPNM za nepravdivé a účelové,“ konštatuje ďalej stanovisko ministerstva privatizácie.

Podľa piatkových vyhlásení R. Fica FNM pripravuje úverovú zmluvu, v ktorej by založil 4,4 % akcií privatizovaného SPP. Komisia pre prípravu a realizáciu privatizácie SPP podľa Fica nemá prístup k informáciám a nie je zárukou transparentnosti procesu privatizácie. „Za vrchol netransparentnosti a snahy utajiť dôležité informácie považujem zrušenie zasadnutia komisie, na ktorom mala posúdiť predbežné ponuky záujemcov o privatizáciu SPP,“ povedal Fico.

Slovenská republika vyhlásila medzinárodný tender na predaj 49 % akcií SPP koncom augusta. Podnik je monopolným dodávateľom zemného plynu v krajine. Akciová spoločnosť SPP, ktorá vznikla transformáciou bývalého štátneho podniku s rovnakým názvom, pôsobí od 1. júla 2001. Nepeňažný vklad do SPP predstavoval 63,76 mld. Sk, z čoho 11,5 mld. Sk pripadlo na rezervný fond a na základné imanie 52,29 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 10. 2024

USD 1,082 0,003
CZK 25,252 0,016
GBP 0,833 0,000
HUF 400,030 1,570
CAD 1,496 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS