ČLÁNOK
Fico nevylučuje reprivatizáciu SPP
18. mája 2001

Líder opozičnej strany Smer Róbert Fico nevylúčil po prípadnom vstupe do budúcej slovenskej vlády reprivatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). „Nemôžeme súhlasiť s predajom 49 % podniku vládou vopred určenému investorovi. Ak bude Smer v novej vláde, bude sa chcieť na privatizáciu SPP pozrieť,“ vyhlásil na tlačovej konferencii po štvrtkovom zasadaní komisie pre prípravu a realizáciu privatizácie SPP.

Komisiu, ktorú zostavila ministerka privatizácie Mária Machová a ktorej je samotný R. Fico členom, označil za „obyčajné krovie“. Privatizačný poradca komisii podľa neho predložil iba reklamné materiály bez vypovedacej schopnosti. Podľa Fica privatizačný poradca, spoločnosť Credit Suisse First Boston (CSFB), navrhuje predať 49 % podniku investorovi neverejným výberom. Určila by ho vláda z viacero ponúk. „Odporúča tiež, aby vstupujúci investor získal právo riadiť podnik. Väčšinový 51-percentný balík štátu sa tak stane bezvýznamný,“ upozornil.

Smer chce preto využiť všetky prostriedky, ktorými disponuje opozičná strana, aby tomu zabránil. Pokiaľ sa mu to nepodarí, nebude sa v rámci eliminácie škôd súčasnej vlády brániť ani podobnému opatreniu, aké sa v súčasnosti chystá vo Veľkej Británii. Podľa R. Fica má ísť o zákon umožňujúci „odňatie majetku tým, ktorí ho získali nie celkom v súlade so zákonom“.

Predseda Smeru označil za zarážajúce, že hlavným kritériom predaja SPP má byť rýchlosť a jeho ukončenie do konca súčasného volebného obdobia. Záujemcovia môžu podľa neho využiť aj zlú finančnú situáciu štátu a ponúknuť nízku cenu. Fico varuje tiež pred okamžitým zvýšením cien plynu po jeho predaji. Podľa Fica mali aj viacerí členovia komisie výhrady voči návrhu poradcu a žiadali ho doplniť o ďalšie spôsoby predaja, napríklad o možnosť umiestniť časť akcií na kapitálovom trhu.

Ako pre agentúru SITA povedal hovorca ministerstva privatizácie Róbert Merva, rezort nebude komentovať závery komisie pre privatizáciu SPP pred ich prerokovaním vo vláde, ako ani výroky R. Fica.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 1. 2021

USD 1,211 0,003
CZK 26,025 0,055
GBP 0,884 0,003
HUF 360,900 2,290
CAD 1,545 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS