ČLÁNOK
Fico navrhol Migašovi referendum nielen o SPP
3. októbra 2001

Predseda strany Smer a poslanec Národnej rady (NR) SR Robert Fico chce, aby obyvatelia Slovenska vyjadrili názor na privatizáciu 49 % Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Fico požiadal v utorok ráno predsedu parlamentu Jozefa Migaša, aby na októbrovú schôdzu NR SR zaradil jeho návrh na vyhlásenie referenda o privatizácii prirodzených monopolov.

Líder Smeru dúfa, že sa mu podarí presvedčiť aspoň polovicu poslancov parlamentu, aby hlasovali za uznesenie o vyhlásení referenda. Podľa Fica referendum možno spojiť s decembrovými voľbami do vyšších územných celkov. Referendum musí vyhlásiť prezident. Predseda Smeru navrhuje, aby obsahovalo dve otázky, a to „Súhlasíte s rozhodnutím vlády SR o privatizácii 49 % akcií SPP?“ a druhá má znieť: „Súhlasíte, aby o privatizácii SPP, troch rozvodných podnikov, Slovenskej pošty, Slovenského vodohospodárskeho podniku, Železníc SR, Transpetrolu, Slovenských elektrární a štátnych lesov rozhodoval parlament aspoň trojpätinovou väčšinou?“.

Ak sa Smeru nepodarí presadiť vyhlásenie referenda, pokúsi sa podľa Fica získať názor obyvateľov SR petičnou akciou. Predseda Smeru vylúčil, že sa jeho strana dohodla s HZDS a časťou SDĽ na tom, že spolu sprivatizujú SPP po budúcich voľbách.

Parlament bude o návrhu na vyhlásenie referenda o privatizácii prirodzených monopolov rokovať na októbrovej schôdzi v prípade, ak poslanca Roberta Fica podporia aspoň tri poslanecké kluby. Predseda Národnej rady (NR) SR Jozef Migaš sa však bude riadiť pôvodným rozhodnutím parlamentu, ktoré umožňuje sprivatizovať 49 % Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Ficov návrh uznesenia o referende by mal posúdiť ústavnoprávny výbor NR SR.

Za uznesenie o vyhlásení referenda by mala hlasovať aspoň polovica poslancov. Ak sa ich Smeru nepodarí presvedčiť, Smer sa pokúsi podľa Fica získať názor obyvateľov SR petičnou akciou. Predseda Smeru opätovne zdôraznil, že aj za predajom 49 % akcií SPP je korupcia. Doteraz však nepredložil žiadne dôkazy. Zastavenie tendra by podľa neho zneistilo investorov oveľa menej než jeho pokračovanie. Investora či konzorcium investorov chce vláda vybrať v januári budúceho roka.

Časť SDĽ vedená ministrom práce Petrom Magvašim chce posúdiť doterajší priebeh privatizácie prirodzených monopolov. Republikový výbor SDĽ v nedeľu diskutoval aj o možnej „korekcii režimu privatizácie SPP“. Zároveň tiež rozhodol, že nevidí dôvod na podporu zvýšenia cien plynu v tomto volebnom období. Ministerka financií za SDĽ Brigita Schmögnerová nevie o tom, že by sa republikový výbor jej strany dohodol na prehodnotení predaja SPP. Podobný názor v utorok prezentoval aj jej stranícky kolega Ľubomír Fogaš, podľa ktorého vyjadrenie Magvašiho nie je stanoviskom SDĽ.

Predseda Smeru Fico už avizoval, že spojencom strany v otázke referenda by mohlo byť HZDS, do úvahy prichádzajú aj poslanci pôvodne za SNS a niektorí nezávislí členovia parlamentu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 11. 2020

USD 1,190 0,004
CZK 26,311 0,029
GBP 0,889 0,005
HUF 360,210 0,710
CAD 1,553 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS