ČLÁNOK
Fico Jerevan
10. augusta 2001

Rádio Jerevan vydáva dementi zvyčajne o dva dni. Podstata je skoro vždy rovnaka. Ukáže sa, že nie v Kalingrade sa autá rozdávajú, ale že sa v Petrohrade kradnú bicykle. Správa rozveselí a jediná škoda vznikne naivným, ktorí do Kaliningradu vycestujú.

Ambiciózny predseda strany Smer sa neštíti narobiť „jerevančinami“ ani škody, ani to, na čo v slovenčine nexistuje neexistuje spisovný výraz. Svojich voličov pohladkal po bruchu, lebo odhalil strašnú vec. Zasa ktosi kradne, zasa ktosi zbohatne na úkor utláčaného ľudu. Robert Fico má podľa agentúry SITA informácie, že za politické sprostredkovanie predaja Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) je sľúbená provízia 0,9 až 1,3 percenta kúpnej ceny v prípade predaja 49 percent akcií SPP. Vzhľadom na sumu 160 až 210 miliárd Sk, koľko vynesie odhadovaná cena uvedený podiel SPP, provízia tak bude predstavovať niekoľko miliárd korún. Podľa Fica ide o hlavný motív, prečo sa vláda aj po prípadnom odchode SMK z koalície neodhodlá vypísať predčasné voľby.

Informácie o provízii za politické sprostredkovanie privatizácie SPP Fico podľa svojich slov získal z kuloárov, ale aj od viacerých finančných expertov, ktorých nechcel menovať. Tí mu navyše potvrdili, že pri vysokej sume – o akú ide aj v prípade SPP, je bežná v svetových meradlách. „Ja verím, že takáto provízia môže byť ponúkaná za to, ak niekto dostane príležitosť získať takúto firmu, teda 49 percent SPP,“ zdôraznil Fico. Aj keď má predseda Smeru tieto informácie od ľudí, ktorým dôveruje, nemá v rukách priame dôkazy, preto doteraz nepodal trestné oznámenie. Je však presvedčený, že zisk z niekoľkomiliardovej provízie si koaličné strany rozdelia medzi sebou. Toľko agentúra.

Robert Fico si píli konár. Postaviť vlastnú popularitu na najnižších pudoch – lebo čo iné je závisť a ohováranie? – mu pravdepodobne zvýši popularitu a možno aj preferencie. V očiach inteligentných ľudí statí aj to málo, čo mal. A ešte riskuje. Otázka, či sa za poslanecký plat dá nakúpiť Volvo je legitímna, ale pre istotu FINI dementuje zaručené informácie o tom, že luxusnú limuzínu získal pán poslanec ako pozornosť, teda sa pravdepodobne necháva korumpovať. Keby to bolo isté, bol by to dôvod aspoň na oznámenie svedomiu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS