ČLÁNOK
Fico je pripravený v prípade potreby prijať protiinflačný balík
28. februára 2008

Fico je pripravený v prípade potreby prijať protiinflačný balík


Premiér Robert Fico pri príležitosti návštevy Luxemburska vyhlásil, že  slovenská vláda urobí všetko pre to, aby udržala infláciu pod kontrolou

 

Slovenský premiér Robert Fico potvrdil záväzok Slovenska udržať mieru inflácie pod kontrolou. Ako ďalej Fico uviedol pri príležitosti oficiálnej návštevy Luxemburska, slovenská vláda je v prípade potreby pripravená prijať špeciálny protiinflačný balík. „Sme schopní udržať infláciu pod kontrolou a za účelom toho sme pripravení prijať protiinflačný balík. Urobíme, čo je v našich silách, aby sme zaručili udržanie inflácie pod kontrolou,“ vyhlásil Fico.

Minister financií Ján Počiatek pri príležitosti návštevy Luxemburska vyhlásil, že nevylučuje revalváciu centrálnej parity slovenskej koruny. Na otázku reportérov, či zvažuje takýto krok a či by to malo zmysel, Počiatek odpovedal: „Je ťažké detailne sa vyjadriť k tejto otázke, avšak možnosť revalvácie nemožno vylúčiť.“ Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker sa po stretnutí s Počiatkom a Ficom vyjadroval ohľadom vyhliadok Slovenska optimisticky. „Ako predseda skupiny Eurogroup obdivujem mimoriadny výkon Slovenska v oblasti ekonomických reforiem a ekonomického úspechu. Krajina sa rozvíja veľmi úspešným spôsobom a proces konvergencie je viac než pôsobivý. Slovensko je na veľmi dobrej ceste splniť konvergenčné kritériá,“ uviedol Juncker.

Slovenská republika plánuje prijať spoločnú európsku menu k 1. januáru 2009. Kľúčové je však rozhodnutie Európskej komisie (EK) a Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré budú v máji tohto roka posudzovať, či SR splnila konvergenčné kritéria. Podľa posledných vyjadrení EK môže mať SR problémy so splnením inflačného kritéria, pričom komisia vyzvala vládu na prísnejšiu rozpočtovú disciplínu. Tieto vyjadrenia vyvolali špekulácie ohľadom možnosti revalvácie centrálnej parity, ktorá je v súčasnosti na úrovni 35,4424 SKK/EUR.

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS