ČLÁNOK
Fico chce referendum o privatizácii SPP
1. októbra 2001

Líder opozičnej strany Smer Robert Fico je pripravený iniciovať v parlamente vyhlásenie referenda o privatizácii strategických podnikov. Hlasovanie poslancov o referende podľa Fica ukáže ich skutočný postoj k predaju 49 % Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). „Spochybnenie privatizácie SPP ministrom práce Petrom Magvašim dokazuje, že vládnuce strany nerešpektujú zmluvu o rozdelení vplyvu pri privatizácii,“ uviedol Fico. Vládu totiž obvinil z toho, že prijíma rozhodnutia v rozpore s verejnou mienkou.

Privatizačná komisia podľa neho vôbec nepracuje a predaj strategického podielu v SPP riadi vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš, ministerka financií Brigita Schmögnerová a šéf rezortu hospodárstva Ľubomír Harach. „Pri privatizácii sú vždy provízie, veľakrát aj legálne,“ zdôraznil Fico. Predseda Smeru však doteraz nepredložil priame dôkazy.

Fico popiera, že pred časom pripustil reprivatizáciu SPP. Vypovedanie zmluvy o predaji 49-percentného podielu by podľa neho bolo šialenstvom. Nevylúčil však vyvodenie zodpovednosti voči konkrétnym ľuďom. Smer presadzuje predaj menšieho balíka akcií SPP prostredníctvom kapitálového trhu, pričom štátu by zostala kontrola nad podnikom. Očividne lacný predaj 49 % bude strana považovať tiež za nelegitímny.

Medzinárodná súťaž na predaj podielu v SPP strategickému investorovi bola vyhlásená koncom augusta. Budúceho investora, či konzorcium investorov by mala vláda vybrať najskôr koncom roka. Privatizácie SPP sa chce zúčastniť spoločné konzorcium nemeckej spoločnosti Ruhrgas, francúzskej Gaz de France a talianskej Snam. V medzinárodnom tendri mu chce konkurovať konzorcium nemeckých spoločností RWE Gas a Wintershall Gas. Záujem naznačil aj ruský plynárenský gigant Gazprom, podľa denníka Financial Times možno očakávať aj účasť ďalšieho nemeckého koncernu E.ON. Neoficiálne sa ráta tiež s veľkými americkými spoločnosťami.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 12. 2020

USD 1,215 0,009
CZK 26,420 0,009
GBP 0,904 0,001
HUF 357,630 0,230
CAD 1,569 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS