ČLÁNOK




Federal Reserve znížil základnú úrokovú sadzbu už po deviaty raz v tomto roku
3. októbra 2001

Rozhodnutie americkej centrálnej banky o znížení zájkladfnej úrokovej sadzby sa očakávalo, pretože podľa viacerých indikátorov je americká ekonomika už skutočne na pokraji recesie, k čomu značne prispeli nedávne tragické udalosti v New Yorku a Washingtone.

Zrejme aj z tohto dôvodu sa k diskusii o včerajšom rozhodnutí Fedu pridal americký prezident Bush, ktorý uviedol, že USA potrebujú stimuly dosť veľké na to, aby sa ekonomika dostala do výraznejšieho pohybu, tieto stimuly však nesmú prekročiť hranicu, ktorá by ovplyvnila dlhodobé úrokové sadzby.

Stále je v centre politických diskusií balík výdavkov federálnej vlády, ktorý má dosiahnuť objem 100 miliárd dolárov, no väčšiu prioritu má zrejme fakt, že americká ekonomika bude už tretí kvartál v negatívnom rastovom pásme. Fed včera reagoval rozhodnutím, že zníži základnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov, teda na 2,5%, čo predstavuje najnižšiu úroveň od roku 1962.

SG Securities vo svojej najaktuálnejšej prognóze konštatuje, že do konca tohto roka dosiahne základná úroková sadzba v USA hodnotu dvoch percent.

Treba zdôrazniť, že v americkej ekonomickej komunite došlo k unikátnej zhode pri posudzovaní menovej politiky. Časť ekonomických expertov síce tvrdila, že by v tejto chvíli bolo vhodné znížiť úrokovú sadzbu iba o 25 bázických bodov, avšak v čoraz väčšom rozsahu sú k dispozícii dôkazy, že americká ekonomika začína byť značne problémová.

Fed sa zrejme bude snažiť, aby bol akýmsi dáždnikom v krupobití – hovorí sa vo včerajšej analýze Bank One.

No zhoda panuje aj v tom, že kľúčovým v tejto chvíli nie je priamy ekonomický efekt znižovania základnej úrokovej sadzby, ale skôr posilnenie dôvery a nálad spotrebiteľov i podnikateľského sektora.

Práve dôvera spotrebiteľov totiž udržiavala pri „živote“ americkú ekonomiku počas tohto komplikovaného roka, avšak v septembri klesla na osemročné minimum.

Nezamestnanosť je na úrovni 4,9%, čo predstavuje štvorročné maximum.

Spotrebiteľské ceny vzrástli v auguste len veľmi mierne o 0,1%, no rast HDP v druhom kvartáli bol iba na hladine 0,3% v porovnaní s 1,3% v prvom štvrťroku.

Takzvaná technická definícia recesie, to znamená pokles hrubého domáceho produktu v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich kvartálov, je stále reálnejšia.

Globálnym rizikovým faktorom je aj to, že v druhej polovici roka 2001 bude negatívny rast v USA spojený iba s veľmi miernou ekonomickou dynamikou v krajinách Európskej únie. Počas tohto obdobia možno očakávať globálnu stagnáciu – konštatuje štúdia OECD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 10. 2024

USD 1,082 0,003
CZK 25,252 0,016
GBP 0,833 0,000
HUF 400,030 1,570
CAD 1,496 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS