ČLÁNOK
Federal Reserve znížil sadzby o pol percentuálneho bodu
18. septembra 2001

Americká centrálna banka Federal Reserve (Fed) znížila kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov, teda o pol percentuálneho bodu. Banka tak mieni povzbudiť americkú ekonomiku po utorkovom teroristickom útoku na Spojené štáty a udržať fungovanie trhov aj napriek súčasnému chaosu.

Kľúčovú jednodennú pôžičkovú sadzbu znížil Fed na úroveň 3,0 % z pôvodnej výšky 3,5 %, čo predstavuje už jej ôsme zníženie v tomto roku, celkove o tri a pol percentuálneho bodu. Symbolická diskontná sadzba bola znížená na 2,5 % z úrovne 3,0 %. Predstavitelia Federal Reserve vyjadrili názor, že americkej ekonomike naďalej hrozí väčšie riziko kvôli oslabovaniu hospodárstva než z prípadného rastu inflácie, čím naznačili pripravenosť k ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky. Po rozhodnutí Fed sa úrokové sadzby nachádzajú na najnižších úrovniach za viac ako sedem a pol roka.

„Federal Reserve bude naďalej dodávať nezvyčajne obrovské objemy likvidity na finančné trhy, v zhode s potrebami, kým sa neobnoví normálne fungovanie trhu. Následkom toho sa výbor pre menovú politiku zhodol v tom, že kľúčová úroková sadzba môže byť kvôli súčasným mimoriadnym podmienkam na trhu určitý čas pod cieľovými úrovňami,“ oznámila americká centrálna banka. Dodala, že minulotýždňové tragické udalosti majú potenciál na ďalšie utlmovanie výdavkov.

Európska centrálna banka (ECB) prekvapila znížením svojich sadzieb o 50 bázických bodov. Podporila tak americkú centrálnu banku (Fed), ktorá rovnaký krok urobila skôr v priebehu dňa.

Banka informovala, že znížila svoju kľúčovú refinančnú sadzbu zo 4,25 % na 3,75 %. Fed skôr v pondelok znížila kľúčovú jednodennú pôžičkovú sadzbu na 3,0 %. ECB predpokladá, že nedávne udalosti v USA pravdepodobne zhoršia ekonomickú situáciu v eurozóne, čím sa zredukuje miera krátkodobého domáceho rastu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS