ČLÁNOK
Federal Reserve ponechala kľúčové úrokové sadzby nezmenené
23. augusta 2000

Americká centrálna banka Federal Reserve (Fed) v utorok po zasadnutí jej hlavného orgánu, Federálneho výboru pre operácie na otvorenom trhu (FOMC), ponechala svoje kľúčové úrokové sadzby na nezmenenej úrovni. Banka zdôvodnila svoje rozhodnutie zmiernením inflačných tlakov aj napriek pokračujúcej hospodárskej expanzii v USA. Varovala však, že k zvyšovaniu pristúpi v prípade, ak sa tlaky začnú opäť zintenzívňovať.

S odvolaním sa na silný rast produktivity a zmierňovanie spotrebiteľského dopytu ponechala centrálna banka v súlade so všeobecnými očakávaniami na finančných trhoch svoju jednodňovú sadzbu na federálne fondy na pôvodnej úrovni 6,5 %, na ktorej sa nachádza od posledného májového zvýšenia o pol percentuálneho bodu. Americká centrálna banka zvýšila od júna 1999 úrokové sadzby celkovo šesťkrát v snahe udržať mieru inflácie na prijateľnej úrovni, pričom v máji zvýšila sadzby na najvyššiu úroveň za takmer desať rokov.

Finančné trhy rozhodnutie banky výraznejšie neprekvapilo, ceny akcií a bondov preto zaznamenali iba minimálny pohyb. FOMC však varoval, že nedostatok pracovných síl a dopyt prevyšujúci ponuku by mohli v budúcnosti zvýšiť inflačné riziko v krajine a ohroziť tak rekordnú expanziu americkej ekonomiky, ktorá v súčasnosti trvá už 10 rokov. „Výbor naďalej znepokojuje pretrvávajúce riziko z pokračujúceho rozdielu medzi rastom dopytu a potenciálnou ponukou v čase, keď sa využitie dostupnej pracovnej sily nachádza na nezvyčajne vysokej úrovni,“ dodal Federálny výbor banky.

Podľa analytikov bol postoj Fed oveľa optimistickejší ako počas posledného zasadnutia v júni, kedy predstavitelia banky vyjadrili viac opatrnosti v súvislosti s vyhliadkami spomaľovania hospodárskej expanzie na prijateľnejšiu, nízko inflačnú úroveň. Viacero analytikov očakáva, že Fed odloží ďalšie zvyšovanie sadzieb minimálne do 7. novembra tohto roku, kedy by sa mali v USA uskutočniť prezidentské voľby. Zasadnutie centrálnej banky je najbližšie naplánované na 3. októbra. Hoci predstavitelia banky trvajú na tom, že politika nezohráva pri ich rozhodovaní žiadnu rolu, viacero odborníkov predpokladá, že Fed sa nebude výraznejšie angažovať až do ukončenia voľby nového prezidenta.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS