ČLÁNOK




Federal Reserve injektoval do bankového systému 38,25 miliardy dolárov, Bank of Japan a ECB uvoľnili na tento účel takmer 80 miliárd USD
14. septembra 2001

Predseda New York Stock Exchange – NYSE Richard Grasso zdôraznil, že obrovské škody, ktoré vznikli po teroristickom útoku na Spojené štáty, znemožnili okamžite pokračovať v jej činnosti. Operácie s cennými papiermi sa majú opätovne začať dnes, najneskôr však v pondelok.

Podobným spôsobom bude zrejme postupovať aj NASDAQ.

I tak bol včera americký akciový trh už tretí deň nefunkčný napriek signálom o eminentnom záujme Bieleho domu, aby najväčšie banky na Wall Street obnovili obchodovanie.

Trojdňový výpadok najväčších finančných inštitúcií v krajine je v americkej histórii bezprecedentný a naposledy sa udial v období „Veľkej depresie“, kedy sa prezident Franklin D. Roosevelt rozhodol prerušiť fungovanie bánk a trhov na sedem dní (v marci 1933) v záujme nastolenia finančnej stability.

Dva dni nefungovali banky 16.-17. augusta 1945 pri príležitosti VJ Day.

Investičné banky však informovali americké regulačné orgány, že potrebujú určitý čas, minimálne do konca tohto týždňa, na prekonanie šoku z utorkovej tragédie.

Sídla Merrill Lynch a Lehman Brothers, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti zničeného Svetového obchodného centra, boli včera opustené, Goldman Sachs, ktorý má centrálu neďaleko Broad Street, fungoval s minimálnym počtom zamestnancov.

Včera však k došlo k rozhodnutiu, aby sa obnovilo obchodovanie s vládnymi obligáciami, čo je podľa námestníka ministra financií USA Petera Fishera nevyhnutné na eliminovanie obáv, respektíve nedôvery voči americkým trhom.

Americká centrálna banka – Fed včera injektovala do bankového systému 38,25 miliardy dolárov, Bank of Japan a Európska centrálna banka uvoľnili na tento účel rezervy v objeme takmer 80 miliárd dolárov v pomere 16,72 miliardy USD, respektíve 63, 23 miliardy USD.

Bývalý predseda Goldman Sachs a terajší americký senátor John Corzine uviedol, že v dodávaní likvidity do finančného systému je potrebné pokračovať aj naďalej a Fed by mal zvážiť zníženie úrokovej sadzby ešte pred kompletným obnovením obchodovania na Wall Street.

Ekonómovia varujú, že šok amerických spotrebiteľov môže uvrhnúť Spojené štáty do recesie. Výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu Horst Köhler vo včerajšom vydaní denníka Financial Times však uviedol, že napriek obrovskému rozsahu ľudských tragédií budú mať hrozné udalosti v New Yorku a Washingtone iba limitovaný vplyv na medzinárodnú ekonomiku a globálny finančný systém.

Niektorí ďalší ekonomickí experti ale poukazujú na to, že k teroristickým útokom došlo vo veľmi citlivom štádiu svetovej ekonomiky. Stále nie je zrejmé, akú podobu bude mať politická a vojenská reakcia Spojených štátov na agresívny akt proti USA, a preto je odhad budúceho vývoja neistý, no v podstate aj neporovnateľný s predchádzajúcimi medzinárodnými krízami.

Aj ten, kto jednoznačne veril vo vzostup svetovej ekonomiky, je teraz v odhadoch a načasovaní jej obratu nadmieru opatrný.

Dôvera spotrebiteľov bola doteraz kľúčovým pilierom amerického ekonomického rastu, teraz je táto dôvera šokovaná útokom proti USA a nikto nemôže presne povedať, ako dlho bude tento vplyv pôsobiť.

Celá škála rizík sa zvažuje aj v Európe. Podľa určitých zdrojov nie je vylúčené, že dôjde k odloženiu zavedenia nových eurobankoviek a euromincí do obehu, k čomu má dôjsť 1.1. 2002.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 10. 2024

USD 1,082 0,003
CZK 25,252 0,016
GBP 0,833 0,000
HUF 400,030 1,570
CAD 1,496 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS