ČLÁNOK
Fed vyšetruje obchody J.P. Morgan s Enronom
25. februára 2002

Americké bankové regulačné úrady skúmajú spôsob účtovania niektorých obchodov, ktoré investičná banka J. P. Morgan Chase & Co uskutočnila so skrachovanou spoločnosťou Enron Corp. Vyšetrovanie Fedu sa zameriava na divíziu J.P. Morgan s názvom Mahonia, ktorá s Enronom spolupracovala v oblasti obchodu s ropou a plynom.

Predmetom prieskumu je, či Mahonia mohla svoje obchody s Enronom zaúčtovať v úverovej forme, alebo či celá spolupráca bola ďalšou pochybnou investičnou aktivitou Enronu. Fed skúma dve forwardové transakcie, na základe ktorých mala Mahonia Enronu zaplatiť za budúce dodávky ropy a plynu. Mahonia obidve aktivity kryla záručnými dlhopismi, ktoré mali byť preplatené v prípade, že sa kontrakty neuskutočnia. Poisťovne však tvrdia, že Enron ich o charaktere svojich obchodov neinformoval presne a spochybňujú poistný nárok banky J.P. Morgan. Investičná banka poisťovne zažalovala, všetky však podali spätnú žalobu.

Kolaps samotného Enronu sa spája s netransparentným účtovníctvom a pre banku J.P. Morgan, hlavného veriteľa spoločnosti, predstavuje závažný problém. Úverové straty v súvislosti s Enronom prispeli k výraznému zhoršeniu výsledkov J. P. Morgan, ktorá v štvrtom štvrťroku zaznamenala stratu 332 mil. USD. Správy o vyšetrovaní Federal Reserve Bank of New York znížili akcie banky na trojročné minimá.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS