ČLÁNOK
Fed testuje nástroje ústupovej stratégie
20. októbra 2009

Newyorský Federálny rezervný systém (Fed) v pondelok oznámil, že testuje jeden zo svojich nástrojov na stiahnutie finančnej hotovosti z bankového systému, ale zdôraznil, že by sa to nemalo chápať tak, že ho čoskoro použije. Fed uviedol, že takzvané reverzné repo obchody by mohli byť jedným zo spôsobov na stiahnutie nadbytočných financií, až príde vhodná doba. „Táto práca je vecou obozretného plánovania Fedu v predstihu a nemali by sa z toho vyvodzovať nijaké závery o načasovaní sprísnenia monetárnej politiky,“ uviedla vo vyhlásení newyorská pobočka americkej centrálnej banky.

Fed v decembri minulého roka znížil svoju základnú úrokovú sadzbu takmer na nulu a do finančného systému v rámci boja proti kríze napumpoval stovky miliárd dolárov. Tieto financie však bude musieť stiahnuť, pretože inak by hrozila vysoká inflácia. Newyorský Fed uviedol, že pracuje na tom, aby zaručil, že nástroj reverzných repo obchodov bude pripravený, ak sa Výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) rozhodne použiť ho.

„Diskusia o ústupovej stratégii zostáva pre Fed zložitým problémom. Na jednej strane FOMC by chcel mať istotu, že reverzné nástroje budú fungovať tak, ako sa plánuje, ale ich testovanie vyvoláva riziko, že trh nadobudne presvedčenie, že už sa blíži zvýšenie úrokových sadzieb,“ povedal Michael Feroli, analytik JPMorgan. „Pondelkové vyhlásenie newyorského Fedu je tak prvým krokom v snahe poukázať na rozdiel medzi testovaním ústupovej stratégie a spustením jej realizácie,“ uviedol Feroli.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS