ČLÁNOK
Fed šokoval trh znížením sadzieb, zrejme však nebolo posledné
7. januára 2001

Prvý, skrátený, týždeň roka rozhodne nebol nudný a je možné že udal tón pre úvodné mesiace tohoto roku. Správou týždňa bol prekvapivý až šokujúci krok FED, reakcia trhov na ňu však bola nejednoznačná.

Amerika zahájila rok nepríjemným prekvapením v podobe NAPM hlboko pod očakávaniami. Za december tento klesol na takmer desaťročné minimum, keď padol z 47,7 na 43,7. Euro využilo ponúkanú príležitosť a posilnilo nad psychologicky významných 95 centov. Zlú pozíciu dolára podkopal i mizerný štart amerických akciových trhov, keď NASADQ v utorok oslabil o viac ako 7%.

V stredu FED šokoval trh keď nečakane znížil sadzby mimo plánovaného harmonogramu zasadnutí – najbližšie regulárne zasadnutie je naplánované na 31. január. Prekvapenie bolo zvýraznené tým, že FED znížil sadzby hneď o 50 bodov a dovŕšené vyhlásením hovoriacim o pripravenosti realizovať v prípade potreby ďalšie zníženie. Akcie – hlavne technológie boli katapultované nahor. NASDAQ zaznamenal najväčší bodový i percentuálny zisk v histórii a po 14% skoku sa dostal nad 2600 bodov. Dolár posilnil ku euru o 2,5% a jediný kto, nie bez paradoxu, strácal, boli treasuries, zaznamenávajúce rekordné denné straty.

Štvrtok bol, aj keď hlavne čo sa týka akcií v podstatne zmiernenej podobe, zrkadlovým obrazom stredy. Najzaujímavejším z celého dňa bol návrat eura, pôsobiaceho v súčasnosti nezvyklo suverénnym dojmom, na úroveň 95 centov. Všetky tri hlavné opory jeho rastu zo záveru minulého roku – silnejšie ako očakávané oslabovanie US ekonomiky, oslabenie jenu a pokles ceny ropy – zostávajú stále v hre. Otázkou je, ako sa bude držať rast v eurozóne – podľa vývoja európskych dlhopisov sa zdá, že trh očakáva i tu znižovanie sadzieb, vyhlásenia niektorých predstaviteľov eurozóny však stále hovoria o 3% raste v tomto roku. Podľa prieskumu Reuters urobenom po stredajšom zvýšení sadzieb očakáva 22 z 24 dealerov obchodujúcich z Fed na najbližšom zasadnutí na konci januára zníženie sadzieb najmenej o ďalších 25 bodov.

Piatkovou správou dňa bola US nezamestnanosť, tá však príliš svetla nepriniesla. Nezamestnanosť zostala v decembri na 4%, trh očakával jej nárast na 4,1%. Naopak nad očakávania rástla priemerná hodinová mzda, ktorá stúpla o 0,4 miesto očakávaných 0,3%. Akcie začali piatkové obchodovanie výrazným oslabením, krátke treasuries naopak posilnili na dvojročné maximum.

Autor pracuje v spoločnosti P67 value spol. s r.o., člen skupiny Penta Holding


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 6. 2023

USD 1,076 0,007
CZK 23,657 0,030
GBP 0,859 0,001
HUF 371,360 0,940
CAD 1,444 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS