ČLÁNOK
Fed ponecháva sadzby nezmenené, varuje pred infláciou
4. októbra 2000

Americká centrálna banka Federal Reserve ponechala kľúčové úrokové sadzby na nezmenenej úrovni, opäť však varovala pred rastúcim nebezpečenstvom inflácie v ekonomike, čím naznačila možnosť ďalšieho zvyšovania sadzieb v nasledujúcich mesiacoch. Politikotvorný výbor Fedu, FOMC (Federal Open Market Committee), ponechal jednodňovú sadzbu na federálne fondy na úrovni 6,5 %, ktorá bola naposledy zvyšovaná v máji o pol percentuálneho bodu. Diskontná sadzba zostala taktiež na nezmenenej šesťpercentnej úrovni.

Vysvetľujúc svoje rozhodnutie ponechať sadzby nezmenené Fed uviedol, že sa zvyšujú dôkazy spomaľovania rastu najväčšej ekonomiky sveta. „Nedávno zverejnené údaje naznačili, že expanzia agregátneho dopytu sa spomaľuje a približuje sa k tempu rastu výrobného potenciálu ekonomiky. Rapídnejšie zlepšenie produktivity práce taktiež pomohlo udržať náklady a inflačné tlaky pod kontrolou,“ uviedol Fed.

Centrálna banka však utlmila svoje prehnané odhady spomalenia rastu americkej ekonomiky, pričom varovala, že miera nezamestnanosti v USA pokračuje v kolísaní v blízkosti najnižších úrovní za poslednú generáciu a taktiež varovala pred rastúcimi cenami ropy. Ceny ropy vzrástli na najvyššiu úroveň za posledných desať rokov a vyvolávajú obavy zo zvyšujúcej sa inflácie a možného prudkého spomalenia rastu ekonomiky. Ekonómovia však veria, že takéto nebezpečenstvo je príliš vzdialené, aby ovplyvnilo politiku Fedu v krátkodobom horizonte.

Finančné trhy reagovali na rozhodnutie Fedu s miernym prekvapením. Americké akcie si udržali svoje zisky, kým na infláciu senzitívne bondy rozšírili svoje mierne straty. „Je povzbudzujúce, že politikotvorný výbor rozpoznáva pozitívne vplyvy prírastku produktivity práce na udržanie inflácie pod kontrolou,“ uviedol šéf ekonómov z A.G. Edwards & Sons Inc Gary Thayer. „Naďalej sa však obáva cien energie a ich vplyvu na inflačné prognózy.“

Rozhodnutie Fedu nasledovalo po nedávnych správach, ktoré naznačili, že tempo rastu americkej ekonomiky sa spomaľuje. Utorkové zasadnutie FOMC bolo posledným pred novembrovými prezidentskými voľbami v Spojených štátoch. Centrálna banka ponechala úrokové sadzby na nezmenenej úrovni po ich poslednom šiestom zvyšovaní v máji. Najbližšie zasadnutie politikotvorného výboru Fedu sa uskutoční 15. novembra, týždeň po prezidentských voľbách.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS