ČLÁNOK
Farmár v EÚ je štyrikrát efektívnejší ako v krajinách strednej a východnej Európy
4. decembra 2003

Jeden poľnohospodár z únie zásobuje 54 spotrebiteľov, zatiaľ čo poľnohospodár z pristupujúcich krajín SVE iba trinástich

Rakúsko-agro-EÚ-SVE-farmári-efektivita

VIEDEŇ 3. decembra (SITA, APA) – Poľnohospodársky sektor hrá v krajinách strednej a východnej Európy (SVE) vstupujúcich v máji 2004 do Európskej únie (EÚ) významnejšiu úlohu ako v členských krajinách únie. Ako však vyplýva zo štúdie Viedenského inštitútu pre medzinárodné hospodárske štúdie (WIIW), jeden poľnohospodár z únie zásobuje 54 spotrebiteľov, zatiaľ čo poľnohospodár z pristupujúcich krajín SVE iba trinástich. Podľa štúdie WIIW produkuje približne 7 mil. poľnohospodárov v EÚ obrovské prebytky v agrárnom sektore, naopak krajiny SVE sú aj s ich 8 mil. poľnohospodárov a 104 mil. spotrebiteľov čistými importérmi agrárnych produktov.

V prípade, že sa efektivita agrárneho sektora pristupujúcich krajín zvýši o polovicu a jeden poľnohospodár pokryje 25 spotrebiteľov, klesne celkový počet poľnohospodárov v týchto krajinách o polovicu. Vstupom do únie taktiež vzrastie priemerný mesačný príjem v nových členských krajinách a v nadväznosti na to aj dopyt po potravinárskych produktoch vyššej kvality. Tento rast bude podľa WIIW vyšší ako v súčasných členských krajinách EÚ.

Odpadnutím ciel medzi terajšími a budúcimi členskými krajinami EÚ sa podľa WIIW zmenia aj obchodné toky v únii. Viedenský inštitútu predpokladá, že tovarové toky z kandidátskych krajín v regióne SVE do únie vzrastú o 8,5 %, t.j. približne 300 mil. eur. Naopak toky zo súčasných členských krajín do nových členských štátov stúpnu o 16 %, alebo 700 mil. eur. „V čistom vyjadrení bude na tom lepšie západná Európa, najmä vďaka silným značkám svojich produktov,“ uviedol Josef Pöschl z WIIW.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS