ČLÁNOK
Export ďalej ťahúňom priemyselnej produkcie
11. januára 2001

Novembrové tržby v priemysle sa vyvíjali v súlade s trendom posledných mesiacov, pričom ďalej pokračuje tendencia rastu najmä v odvetviach orientovaných vo výraznej miere na export. Analytik Tatra banky Róbert Prega napriek očakávanému poklesu globálneho ekonomického rastu v tomto roku očakáva, že vzhľadom na teritoriálnu štruktúru nášho exportu nedôjde výraznejšiemu zhoršeniu podmienok pre vývoz slovenských výrobkov.

Aj analytik ČSOB Ľudovít Ódor vzhľadom na priaznivé prognózy o hospodárskej expanzii našich najväčších obchodných partnerov počíta s rastom exportu aj v tomto roku. V Čechách sa očakáva zrýchlenie rastu priemyselnej produkcie, v Nemecku by malo byť spomalenie rastu iba veľmi mierne. „Tento fakt spolu s výraznejším vplyvom zahraničných investícii vytvára pozitívne predpoklady na pokračovanie rastovej tendencie v priemysle,“ komentoval R. Prega. Analytik ING Bank Ján Tóth tiež predpokladá oživenie priemyselnej produkcie počas roka, keď by jej medziročný nárast mal predstavovať 6,5 %. Export by mal pritom naďalej zohrávať hlavnú rolu.

Najväčšiu časť stavebnej produkcie zrealizovali malé a stredné podniky, upozornil analytik Slovenskej sporiteľne Tomáš Kmeť. Veľké stavebné podniky ako Doprastav či Hydrostav, ktoré najväčšou mierou participujú na štátnych zákazkách, pritom tvoria menej ako jednu štvrtinu celkovej produkcie. „Tieto podniky však zaznamenali pomerne vysoký medziročný rast celkovej produkcie,“ dodal.

„Oživenie investičnej aktivity naznačuje úspešný „comeback“ stavebnej produkcie,“ skonštatoval Ódor. Na začiatku minulého roka bola produkcia v odvetví medziročne o 22,7 % nižšia. V novembri už zaznamenala stavebná výroba medziročný rast o 9,6 %. „Treba opätovne zdôrazniť, že pri nízkych základoch nie je problém dosiahnuť výraznejšie zlepšenie,“ dodal Ľ. Ódor.

Plánovaná podpora výstavby diaľnic v štátnom rozpočte podľa neho naznačuje, že stavebníctvu by sa malo dariť aj v roku 2001, čo je potešiteľné aj z hľadiska zamestnanosti. „Pokračovanie rastovej tendencie v približne rovnakej dynamike očakávam aj v nasledujúcich mesiacoch,“ uviedol R. Prega. Ako ďalej upozornil, po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia v novembri o 0,8 % nižšia ako v októbri.

Priemyselná produkcia bola v novembri v úhrne za priemysel o 10,6 % vyššia ako v rovnakom období roku 1999. Za jedenásť mesiacov sa produkcia priemyslu v porovnaní s rovnakým obdobím roku 1999 zvýšila o 9,8 %. Stavebná produkcia sa za november minulého roka medziročne zvýšila o 9,6 % na 7,1 mld. Sk. Za jedenásť mesiacov vlaňajšieho roka produkcia v odvetví medziročne klesla o 1,4 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2020

USD 1,190 0,001
CZK 26,138 0,037
GBP 0,891 0,000
HUF 361,180 0,050
CAD 1,547 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS