ČLÁNOK
Exkluzivita AIG v rokovaniach o Globteli platí do konca februára
18. februára 2001

Ponuka súkromného konzorcia vedeného spoločnosťou AIG na kúpu 36-percentného balíka akcií štátom kontrolovaných energetických spoločností v mobilnom operátorovi Globtel, a.s. je stále aktuálna. Sú podpísané východiskové podmienky, tzv. Heads of Terms a vzhľadom na určité pozdržanie na strane predávajúceho akcionára sa exkluzivita v rokovaniach predlžuje do konca februára. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik.

Záujem o kúpu akcií Globtelu má konzorcium investičných spoločností vedené investičným fondom v správe poisťovacej skupiny AIG. Pôvodne bol termín na exkluzivitu rokovaní stanovený do piatka 16. februára. Ako pre SITA v stredu potvrdil minister hospodárstva Ľubomír Harach, svoj záujem o akcie Globtelu prejavili už aj iné spoločnosti. „Máme aj ďalšie ponuky, ktoré sú možno z finančného hľadiska celkom lukratívne,“ povedal minister. Ministerstvo hospodárstva rokuje s konzorciom o priamom predaji akcií najväčšieho slovenského mobilného operátora od decembra minulého roka. Finančný poradca pre celú transakciu Credit Suisse First Boston (CSFB) totiž v závere minulého roka neodporučil umiestniť akcie Globtelu na verejnom trhu formou IPO kvôli nevýhodnej situácii na svetových telekomunikačných trhoch. Uvažovalo sa, že 5 % celej tranže sa umiestni na Burze cenných papierov v Bratislave a zvyšná časť na londýnskej burze.

Majoritným, 64-percentným vlastníkom Globtelu je France Telecom. V minulom roku vykázal zisk pred zdanením, odpismi a úrokmi (EBITDA) vo výške 2,715 mld. Sk. Výnosy spoločnosti za predaj tovaru a služieb predstavovali 7,487 mld. Sk. V súčasnosti má viac ako 650 tisíc aktívnych zákazníkov a disponuje tak 56-percentným trhovým podielom. Tri štvrtiny zákazníckej bázy patria k vysokovýnosovej skupine zákazníkov so štandardnými užívateľskými programami. Koncom roka by mal počet aktívnych zákazníkov Globtelu dosiahnuť 900 tisíc osôb.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS