ČLÁNOK
Eximbanka schválila úver pre SLKB vo výške 9,2 mil. EUR
5. februára 2002

Rada Eximbanky SR schválila na svojom pondelkovom zasadnutí financovanie dvoch nákladných lodí typu Rýn pre Slovenské lodenice Komárno, a.s., Bratislava (SLKB). Úver vo výške 9,204 mil. EUR bude lodeniciam poskytnutý po splnení odkladacích podmienok, ktoré prispejú k zníženiu vysokej rizikovosti projektu a zabezpečia návratnosť vložených prostriedkov. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Kopernická z Eximbanky. Financovanie ďalšej výroby v SLKB bude predmetom rokovania Eximbanky SR s novým vlastníkom.

Minulý týždeň avizoval predseda predstavenstva SLKB Jaroslav Papp, že od 4. do 17. februára nenastúpi do práce v SLKB viacero zamestnancov. Vedenie lodeníc bolo podľa neho nútené toto opatrenie prijať vzhľadom na to, že Eximbanka odďaľuje rozhodnutie o schválení exportného úveru bez štátnej záruky, ktorý by mal zabezpečiť financovanie dostavby troch rozostavaných lodí pre nemecký Cassus Shipping. Dočasne nepracujúci zamestnanci mali poberať náhradu mzdy vo výške 60 % priemernej mzdy, respektíve čerpať dovolenku. „Ak do 17. februára nebude prijaté rozhodnutie o ďalšom financovaní stavby lodí, títo zamestnanci nevyčerpajú náhradu mzdy, ale do 30. júna si túto dobu odpracujú, čím nevzniknú zvýšené náklady pre SLKB,“ uvádzalo sa vo vyhlásení. Financie bez štátnej záruky na dostavbu troch lodí pre Cassus Shipping mala Eximbanka poskytnúť na základe rozhodnutia vlády z 19. decembra minulého roka.

Situácii v SLKB by mal pomôcť tender na predaj stopercentných majetkových účastí SLKB a SLK Stroje a Mechanizmy, a.s. Komárno (SLK SAM). Fond národného majetku SR (FNM) ho vyhlásil 3. januára a na ich kúpu dostal v stanovenom termíne päť ponúk. Akcie vo vlastníctve dcérskej spoločnosti fondu, Dlhopisu, o.c.p., a.s., sa predávajú prostredníctvom výberového konania. Majetková účasť Dlhopisu predstavuje 100 kusov akcií SLKB v menovitej hodnote jednej akcie 10 tis. Sk a 85 308 kusov akcií spoločnosti SLK SAM v menovitej hodnote jednej akcie 1000 Sk. SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil krajský súd v Bratislave 30. marca 2001 konkurz. Základné imanie SLKB je 1 mil. Sk.

Rozhodnutie o vyhlásení tendra slovenská vláda uprednostnila pred alternatívou priameho predaja akcií SLKB vopred určenému záujemcovi. Podľa informácií prezidenta FNM Jozefa Kojdu medzi záujemcami figurovali konzorcium HypoVereinsbank a Creditanstalt, Lodenice Mělník a bližšie nešpecifikovaná ruská spoločnosť. Účasť v aktuálnom tendri doteraz potvrdila holandská investičná spoločnosť Oost Europa Participaties (OEP) BV, ktorá na tomto projekte spolupracuje so slovenskou firmou Penta Group. Záujem prezentovala aj ruská spoločnosť OMZ – Obedinenyje mašinostroiteľnyje zavody.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 9. 2021

USD 1,178 0,002
CZK 25,296 0,015
GBP 0,854 0,003
HUF 351,490 1,300
CAD 1,491 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS