ČLÁNOK
Eximbanka rokuje o získavaní zdrojov na medzinárodných trhoch
27. júla 2001

Eximbanka SR rokuje so zahraničnými partnermi o potenciálnom získavaní zdrojov na zahraničných trhoch s cieľom získať čo najvýhodnejšie podmienky. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Eximbanky Gabriela Kováčová.

Problematika získavania nových zdrojov pre Eximbanku bola témou aj stredajšieho stretnutia guvernéra Eximbanky Ľubomíra Šlahora s Tetsuom Narukawom, predstaviteľom Industrial Bank of Japan patriacej do skupiny Mizuho Financial Group. Podľa slov G. Kováčovej Eximbanka prejavila záujem predovšetkým o zdroje v euro a amerických dolároch na projekty pripravované v roku 2002. Tie by mali byť zamerané na podporu exportu odvetví s vysokou pridanou hodnotou, najmä z oblasti strojárskeho priemyslu. V súčasnosti sú už rozpracované projekty v oblasti lodiarskeho priemyslu a ťažkého strojárstva.

Nové zdroje plánuje vedenie Eximbanky získavať prevažne prostredníctvom bankových záruk, ako aj rôznymi inými formami financovania a operáciami so zmenkami. Počas rokovania na pôde Eximbanky boli dohodnuté aj podmienky vzájomnej výmeny informácií s cieľom minimalizácie komerčných i politických rizík. Guvernér Eximbanky SR oboznámil zahraničného partnera aj so súčasnými aktivitami a podmienkami pôsobenia inštitúcie a informoval ho o budúcich zámeroch a zmenách v súvislosti s prístupovým procesom Slovenska do Európskej únie. Predmetom rokovania boli aj podmienky spolupráce v oblasti ďalšieho odborného vzdelávania pracovníkov Eximbanky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS