ČLÁNOK
Eximbanka má záujem o vstup zahraničných investorov
27. septembra 2000

Eximbanka má záujem o vstup zahraničných investorov do banky. Podľa prezidenta Ľubomíra Šlahora je v súčasnej štruktúre zdrojov veľký priestor na vstup investorov napríklad vo forme syndikovaného úveru alebo emisie. „Banka už absolvovala niekoľko nezáväzných rozhovorov s potenciálnymi investormi,“ povedal. Ako však zdôraznil, bez štátnej záruky by boli nové zdroje príliš drahé. Informoval o tom na tlačovej besede po stretnutí s predsedom parlamentu Jozefom Migašom.

Témou rozhovoru bola aj pripravovaná novela zákona o exporte a Eximbanke. Podľa Ľ. Šlahora bude v rámci približovania legislatívy k EÚ potrebné sprivatizovať niektoré činnosti Eximbanky v horizonte približne troch rokov. J. Migaš vyzdvihol najmä význam podpory exportu a podpory malých a stredných podnikateľov, s ktorou v súčasnosti nie je spokojný. Ako upozornil Ľ. Šlahor, pri menších podnikoch je častým problémom ručenie a rizikovosť úverov. Eximbanka podporuje v súčasnosti svojimi bankovými produktmi 45 klientov a poistnými produktmi 48 klientov.

Ľ. Šlahor vyjadril obavy, že sprivatizované komerčné banky by mohli v niektorých prípadoch pod vplyvom zahraničných podnikateľských skupín brániť slovenským podnikom investovať na úver a tak ohroziť ich konkurencieschopnosť.

Guvernér Eximbanky sa v Prahe okrem rokovaní s Českou importnou bankou stretol aj s viceprezidentom Bank Austria Creditanstalt (BA/CA) Aloisom Steinbichlerom. V súčasnosti má Eximbanka s BA/CA rozbehnuté tri aktívne obchody v oblasti bankových činností a podľa slov Ľ. Šlahora má záujem spoluprácu ďalej zintenzívniť. Na ďalšom spoločnom stretnutí by mali diskutovať aj o privatizácii slovenských bánk a o možných rizikách pre export.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 9. 2020

USD 1,170 0,003
CZK 27,148 0,015
GBP 0,910 0,005
HUF 365,700 1,580
CAD 1,566 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS