ČLÁNOK
Euru kríza podľa analytikov zatiaľ nehrozí
8. septembra 2000

Na otázku mnohých, či súčasný pád eura vyústi do rozsiahlej krízy, odpovedali analytici záporne, avšak upozornili, že hoci sa „euro nenachádza v kríze“, určitá možnosť jej vypuknutia existuje. Euro opakovane padlo na rekordné minimá voči doláru a jenu v priebehu uplynulých dvoch týždňov, čo na devízových trhoch vyvolalo otázky, či centrálna banka bude intervenovať alebo nie. Vo štvrtok padlo euro voči doláru na minimum 86,37 centov a voči jenu pod hranicu 91 jenov, takže od svojho vzniku v januári 1999 oslabilo o viac ako 25 %. Napriek obavám na trhoch sa však neočakáva, že sa euro vymkne spod kontroly.

Na otázku, kedy môže dôjsť k menovej kríze a v akom rozsahu, odborníci odpovedali, že je zložité nájsť jednotnú definíciu krízy, pretože v každom jednotlivom prípade má zvyčajne iný charakter. Avšak na jej určenie je potrebné sledovať, do akej miery majú ľudia záujem vlastniť euro, a či pokles eura spôsobuje pád iných mien a aktív. Ak v prípade pádu meny klesajú aj bondy a akcie, vtedy možno hovoriť o kríze. Ak začnú európske akcie a bondy okamžite klesať spolu s eurom, bude to signál krízy, avšak doteraz je situácia na trhu akcií a bondov stabilná.

Ďalším testom pre euro bude referendum v Dánsku 28. septembra o vstupe tejto krajiny do Európskej menovej únie. Predbežné prieskumy naznačujú, že Dáni schvália vstup svojej krajiny do EMÚ tesnou väčšinou. Napriek tomuto pozitívnemu javu sa však začínajú objavovať niektoré indikátory možných problémov: trhy začínajú byť mierne chaotické, vyskytujú sa náznaky poklesu likvidity a oslabovanie eura sa začína prejavovať aj na iných menách (dokonca aj na austrálskom dolári). Avšak skutočnosť, že americký dolár je momentálne veľmi silný, oslabuje argumenty, že euro je hlavnou príčinou poklesu iných mien.

Ak bude prudký pokles eura pokračovať, na trhu sa začnú množiť otázky, čo urobí Európska centrálna banka (ECB) na zastavenie pádu. Zdá sa nepravdepodobné, že ECB sa pokúsi zachrániť euro, pretože jej osamotené intervenčné snahy by nepriniesli požadovaný výsledok. USA totiž nemajú záujem zúčastniť sa na intervencii. Ideálne by bolo, ak by stabilizáciu eura zabezpečili samotné trhové sily. Je možné, že v prípade poklesu eura na 80 centov sa investori rozhodnú nakupovať ho ako lacnú investíciu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS