ČLÁNOK
Eurozóne s Gréckom dochádza trpezlivosť, tvrdí Kažimír
20. marca 2015

Členom eurozóny s Gréckom pomaly ale isto dochádza trpezlivosť. Vyhlásil to ešte pred štvrtkovým rokovaním európskych lídrov v Bruseli o Grécku v rozhovore pre agentúru Bloomberg minister financií Peter Kažimír. Ako tvrdí, premiérovi Robertovi Ficovi odporučil, aby v súvislosti s Gréckom nepripustil žiadne politické vyjednávania.

Kažimír zároveň hovorí v postoji voči Grécku o jednotnosti, ktorú v Bruseli už dávno nevidel. Európski lídri chcú od gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa počuť, ako sa chce pohnúť v uviaznutých rozhovoroch o predĺžení finančnej pomoci. „Dochádza nám trpezlivosť a ochota diskutovať tieto otázky znovu a znovu. Máme pocit, že tento prístup nikam nevedie,“ povedal Kažimír pre agentúru Bloomberg. Grécko pritom veľa času na rokovania nemá. Peniaze mu môžu dôjsť už tento mesiac, keď príde na rad splácanie dlhov a úhrady platov a dôchodkov.

Grécko chce dosiahnuť, aby sa odblokovala ďalšia tranža z 240 miliardového pomocného balíka. Aj keď zotrvanie grécka v eurozóne zostáva základným scenárom, grécka administratíva musí podľa Kažimíra prestať s politikárčením a fikciami. Vláda vedená Syrizou, ktorá vyhrala januárové voľby vďaka sľubom o ukončení úsporných opatrení, musí podľa ministra poskytnúť vierohodné údaje o svojich verejných financiách a prestať prijímať jednostranné rozhodnutia, ktoré zhoršujú finančnú kondíciu krajiny. „Je v tom procese príliš mnoho politiky a takmer žiadne ekonomické rácio. Nemáme takmer žiadne informácie o rozpočtovom výhľade na ďalšie mesiace,“ tvrdí pre Bloomberg Kažimír.

Ministri financií eurozóny predĺžili grécky záchranný program vo februári o ďalšie štyri mesiace. Dohoda tiež umožnila Grékom zmierniť predtým odsúhlasené ciele na dosiahnutie primárneho prebytku, čo malo potenciálne poskytnúť vláde určité prostriedky na splnenie aspoň časti Tsiprasovych predvolebných sľubov. Krajina teraz čelí ďalšiemu aprílovému termínu, v ktorom musí presvedčiť expertov eurozóny a Medzinárodného menového fondu, že dohodnuté podmienky naplní, čím by si otvorila cestu ku zvyšku záchranného programu.

Rétorika zvyšku eurozóny voči Grékom sa však zjavne pritvrdzuje. „Odmietame byť naďalej zdvorilí a zdržiavať sa komentárov. Väčšina dôvery je preč. Toto je zdvihnutý prst, ktorý by si mal niekto v Aténach všímať,“ uzavrel minister financií Peter Kažimír.

Grécko v piatok prisľúbilo, že urýchli uplatňovanie dohody o predĺžení programu pomoci a v nasledujúcich dňoch zašle svojim európskym partnerom kompletný list s detailnými reformnými krokmi. Vyhlásila to nemecká kancelárka Angela
Merkelová po stretnutí, na ktorom sa okrem nej zúčastnili grécky premiér Alexis Tsipras, francúzsky prezident Francois Hollande a šéfovia hlavných inštitúcií EÚ. Merkelová ďalej povedala, že ministri financií krajín eurozóny sú pripravení v krátkom čase
zhodnotiť reformný plán Atén. Zároveň však odmietla hovoriť o termíne uvoľnenia ďalšej pomoci s tým, že to závisí od pozitívneho hodnotenia reformných návrhov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS