ČLÁNOK
Eurozóna zvažuje ohraničiť pomoc pre banky
12. februára 2013

Eurozóna zváži možnosti ako ohraničiť maximálnu výšku pomoci, ktorú môžu získať banky z prostriedkov trvalého Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM). Dohodli sa na tom v pondelok ministri financií členských štátov menovej únie. Lídri eurozóny minulý rok v júni schválili, že takzvaný trvalý euroval by mal priamo úverovať banky a tým zmierniť tlak verejných dlhov v problémových členských štátoch. Rozhodnutie malo pomôcť najmä Španielsku, kde kolaps realitného trhu tvrdo zasiahol bankový sektor a tamojšia vláda sa usiluje obnoviť dôveru trhov v čase hospodárskeho poklesu a rekordne vysokej nezamestnanosti.

  „V záujme zachovania kapacity ESM pre iné nástroje a udržania vysokého ratingu ESM sme sa dohodli, že preskúmame možnosť definovania limitov pre rôzne nástroje ESM,“ povedal šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem na tlačovej konferencii. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble uviedol, že ESM by sa v ideálnom prípade vôbec nemal využiť a zdôraznil, že finančné prostriedky pre banky už sú limitované.

„ESM existuje najmä preto, aby nebol využitý, ale vytvoril dôveru, a na to potrebuje istú úroveň úverovej kapacity,“ povedal Schäuble po schôdzke v Bruseli. Prostriedky na kapitalizáciu bánk sú preto obmedzené a musia sa opierať o dodatočný kapitál, dodal minister.

Záujem o možnosť využitia ESM ako nástroja na rekapitalizáciu bánk majú aj Írsko, Grécko a Portugalsko, ktoré si požičali miliardy eur na záchranu svojich úverových ústavov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS