ČLÁNOK




Eurozóna zaznamenáva pokles v sektore služieb
7. mája 2001

Rast v sektore služieb v dvanástich krajinách eurozóny pozvoľna klesá a podľa údajov Reuters sa v apríli v nových podnikateľských subjektoch, ktoré sú zamerané na služby, dokonca vykazuje najnižší index od júla 1998.

Index aktivity v sektore služieb dosiahol v apríli hladinu 53 bodov, v marci bol vyšší o 0,5 bodu a pred rokom sa vyšplhal až na 62,2 bodu.

Index v nových podnikateľských subjektoch zaznamenal 50,3 bodu, v marci sa ustálil na 52,5 bodu a v apríli 2000 predstavoval 61,8 bodu.

Najväčší pokles tohto ukazovateľa v rámci eurozóny je evidentný v Nemecku a Írsku.

Jedinou krajinou, v ktorej sa zaznamenal rast aktivity v nových podnikateľských subjektoch poskytujúcich služby, je Taliansko.

Európska komisia na sklonku uplynulého týždňa navyše uviedla, že aprílový index dôvery podnikateľov v eurozóne sa znížil na 0,36 bodu v porovnaní s marcom, kedy predstavoval 0,58 bodu.

Opäť sa ozývajú hlasy, aby Európska centrálna banka znížila základnú úrokovú sadzbu, podobne ako americká centrálna banka – Fed.

Argumenty ECB, že jej hlavným cieľom je eliminovať inflačný tlak spotrebiteľských cien sa iba veľmi ťažko akceptujú, pretože inflácia je vyššia v porovnaní so stanoveným dvojpercentným limitom, euro je navyše stále slabé a hospodársky rast v rokoch 2001-2002 bude zrejme nižší v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi.

Časť európskych politikov však tvrdí, že eurozóna je ekonomicky dostatočne silná, a nie je podradným, ba druhoradým partnerom USA.

Viceprezident Bundesbanky Jürgen Stark dokonca dosť razantne vyhlásil, že ECB „nie je pobočkou Fedu“ a rozhodnutia o úrokovej politike bude robiť samostatne a na základe vlastných analýz…

Dodajme však, že ani tieto analýzy nie sú priaznivé.

Veľa optimizmu na dôvažok nepriniesol v ostatných dňoch ani ekonomický vývoj v USA. Nezamestnanosť v apríli sa podľa najnovších indikátorov zvýšila na 4,5%, čo je najvyššia hodnota vyčíslená za ostatných 30 mesiacov. Tento ukazovateľ ešte viac umocnil očakávania, že Federálny rezervný systém na ďalšom rokovaní, ktoré bude 15. mája opätovne zníži úrokové sadzby.

Vládne dáta tiež hovoria o tom, že v apríli znížili podnikateľské subjekty stav svojich pracovných pozícií o 223 000, čo je najväčšia redukcia od recesie v roku 1991. Prezident Bush po uverejnení týchto údajov vyjadril vážne znepokojenie nad stavom americkej ekonomiky. Biely dom vyzval Kongres, aby čo najskôr prijal všetky potrebné legislatívne opatrenia na realizáciu razantnej daňovej reformy, ktorú navrhol prezident s cieľom stimulovať ekonomiku. Aj tak sa však predpokladá, že za I. kvartál bude jej rast nižší v porovnaní s prognostikovanými dvoma percentami. Následne sa očakáva aj pokles indexu spotrebiteľskej dôvery a zníženie výdavkov spotrebiteľov. Priemerná hodinová mzda, jeden z kľúčových komponentov rastu inflácie, sa v apríli zvýšila o 0,4%. Na trhu práce je momentálne k dispozícii 10,77 milióna zamestnancov.

Všetky tieto dáta sa premietnu do poklesu na amerických a európskych akciových trhoch, hoci Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite na sklonku uplynulého týždňa mierne posilnili – Dow o 154 bodov na 10 951 bodov a Nasdaq o 45 bodov na 2191, čo sa však prisudzuje už spomínaným očakávaniam, že Fed 15. mája, už po piaty raz v tomto roku, zníži úrokové sadzby.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 5. 2024

USD 1,083 0,004
CZK 24,766 0,016
GBP 0,858 0,001
HUF 386,000 0,100
CAD 1,476 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS