ČLÁNOK
Eurozóna neplánuje stimulovať ekonomický rast
19. septembra 2011

Ministri financií EÚ počas víkendového rokovania v poľskom meste Wroclaw neprišli s ničím novým pri riešení dlhovej krízy, iba zhodnotili pokrok v rámci doterajších krokov. Nezvyčajnou udalosťou bolo to, že na stretnutie prišiel aj americký minister financií Timothy Geithner, ktorý vyzval Nemecko, aby slabej ekonomike eurozóny poskytlo viac fiškálnych stimulov.

Výzva šéfa amerického rezortu financií sa však nestretla s kladnou odozvou, pretože eurozóna je presvedčená, že trh dôveruje udržateľným verejným financiám a preto konsolidácia je dôležitejšia ako výdavky na podporu rastu. „Fiškálna konsolidácia zostáva hlavnou prioritou eurozóny,“ povedal šéf skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup), luxemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Geithner ďalej uviedol, že ministri financií eurozóny by sa mali dohodnúť na zväčšení finančnej sily Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Počas Geithneroveho pobytu na stretnutí ministrov sa o tejto myšlienke nediskutovalo, ale bude ju posudzovať Európska komisia, uviedli predstavitelia eurozóny. Guvernér nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann však voči návrhu amerického ministra financií zaujal rezervovaný postoj. „Záleží na tom, ako sa finančná sila zväčší. Ak sa to urobí tak, že nakoniec bude ohrozený systém eurozóny, potom to nesplní požiadavky,“ konštatoval Weidmann.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS