ČLÁNOK
Eurotrade má podľa Bidovského nárok na 10 % akcií VSŽ
9. mája 2002

Košická spoločnosť Eurotrade, a.s. má podľa člena svojho predstavenstva a zároveň šéfa VSŽ, a.s., Košice Antona Bidovského nárok na 10 % akcií VSŽ. „Eurotrade momentálne tieto akcie nevlastní, podľa právnych podkladov však má na ne nárok,“ povedal pre agentúru SITA A. Bidovský. Dodal, že to nie je len jeho osobný názor, ale aj postoj právnikov VSŽ.

Podľa A. Bidovského, Eurotrade v súčasnosti nerokuje zo Slovenskou sporiteľňou, ktorá spomínaný balík akcií získala od firmy Eurotrade uplatnením záložného práva, o spätnom prevode týchto akcií. Zároveň odmietol komentovať informácie o možnom záujme finančnej skupiny Penta Group ovládnuť Eurotrade a získať tak ďalších 10 % akcií VSŽ.

Podľa slov A. Bidovského, VSŽ sú najväčším akcionárom firmy Eurotrade takmer s 20-percentným podielom. Ostatní akcionári okrem dvoch vlastnia menší ako 5-percentný balík akcií. Vzhľadom na veľkosť podielu VSŽ, A. Bidovský očakáva, že spoločnosť bude mať na pondelkovom mimoriadnom valnom zhromaždení (MVZ) Eurotradu rozhodujúci vplyv.

Priame vlastnícke prepojenie Penty na akciovú spoločnosť Eurotrade poprelo aj samotné vedenie tejto skupiny. Reagovalo tak na pondelkový článok v Hospodárskych novinách, ktoré poukázali na to, že na programe MVZ Eurotrade je aj zmena obchodného mena a sídla firmy do rovnakej budovy, v ktorej pôsobí aj Penta. V článku sa tiež uvádza, že nie je vylúčené, že 10 % akcií VSŽ sa vráti späť do majetku Eurotrade. Podľa Hospodárskych novín tak „všetko nasvedčuje tomu, že Eurotrade skončí pod ochrannými krídlami chlapcov z Penty“. Uvedených 10 % akcií VSŽ sa v súčasnosti nachádza v portfóliu Bank Austria, ale ich skutočným majiteľom by mala byť podľa dostupných informácií Slovenská sporiteľňa. Tá prisľúbila svoje stanovisko na štvrtok.

Podľa denníka Práca, novými členmi dozornej rady Eurotrade, a.s., Košice sa majú na pondelňajšom valnom zhromaždení stať Mário Hoffmann z Istrokapitálu, Jaroslav Haščák z Penty a Ivan Jakabovič z J&T Finace Group. Podľa predstaviteľov týchto firiem je to dôsledkom toho, že spomínané skupiny nadobudli podiely vo VSŽ, ktoré sú akcionárom spoločnosti Eurotrade.

Ešte v januári 1999 vlastnil Eurotrade 10 % akcií VSŽ, ktoré ovládla Slovenská sporiteľňa, a.s., Bratislava. Momentálne sa spomínané akcie nachádzajú na účte Bank Austria/Creditanstalt. Akcie kontrolované Eurotrade založila do Slovenskej sporiteľne spoločnosť ARDS. Eurotrade, a.s., Košice, je právnym nástupcom investičného fondu Ferrofond založeného pre prvú vlnu kupónovej privatizácie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS