ČLÁNOK


,

Európsky parlament zakázal špekulácie na bankrot krajín
15. novembra 2011

Európsky parlament (EP) v utorok odhlasoval zákaz tzv. nekrytých predajov nakrátko v prípade poistiek proti riziku platobnej neschopnosti štátov (CDS). Zákaz bude v 27-člennej únii platiť od 1. decembra tohto roku. Legislatívu podporila presvedčivá väčšina 507 zo 641 prítomných poslancov. Európsky parlament zároveň s účinnosťou od budúceho roka obmedzil aj predaje nakrátko s akciami firiem.

„Európa po prvýkrát zakáže finančný produkt, ktorý stavia na špekuláciách s dlhom krajín,“ uviedol zástupca frakcie Zelených a hlavný vyjednávač o legislatíve Pascal Canfin. „Toto pravidlo znemožní, aby sa CDS nakupovali s jediným účelom, špekuláciou na bankrot krajiny,“ dodal francúzsky europoslanec. Európska komisia predložila návrh nových pravidiel o sprísnení obchodovania s nástrojmi CDS v septembri 2010 a EP ich schválil pôvodne v júli. Na výslednej podobe legislatívy, ktorú by mala do niekoľkých týždňov formálne potvrdiť Rada EÚ, sa zhodli zástupcovia EP a členských štátov.

Pri tzv. predajoch nakrátko (short-selling) investori špekulujú na pokles kurzu cenných papierov, ktoré nevlastnia. Obchodníci predávajú požičané akcie s cieľom kúpiť ich spätne za nižšiu cenu a vrátiť majiteľovi. Rozdiel medzi pôvodnou a nižšou hodnotou cenného papiera potom predstavuje zisk investora. Špecifickú formu tohto typu transakcií predstavujú tzv. nekryté predaje nakrátko (naked short-selling), kedy obchodník predáva akcie bez toho, aby si ich najskôr požičal od majiteľa. Zákazy nekrytých predajov nakrátko prijali po prepuknutí gréckej dlhovej krízy viaceré krajiny EÚ, medzi nimi aj Francúzsko a Nemecko. Proti snahám o celoeurópsky zákaz vystupovala najmä Veľká Británia. Zákazy predajov nakrátko tento rok v lete dočasne zaviedli Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Belgicko a Grécko.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS