ČLÁNOK
Európsky parlament schválil prísne pravidlá na ochranu finančných trhov
28. októbra 2002

Európsky parlament (EP) podporil vo štvrtok prísne pravidlá proti zneužívaniu informácií v obchodnom styku a pri manipulácii s finančnými trhmi, ktorých cieľom je obnoviť podlomenú dôveru investorov. EP súčasne odmietol poskytnúť médiám bezpodmienečnú výnimku.

Zákon proti zneužívaniu finančných trhov je súčasťou plánu EÚ vytvoriť jednotný trh finančných služieb do roku 2005. Zákon má chrániť investorov a týka sa osôb, ktoré by mohli predávať tajné informácie maklérom, analytikom a novinárom špecializujúcim sa na ekonomiku. Zákon kritizovala Rada európskych vydavateľov, ktorá združuje mediálne skupiny ako Financial Times alebo Reuters. Rada je presvedčená, že zákon by mohol obmedziť slobodu tlače, pretože regulátorom finančných trhov umožní ovplyvňovať tvorbu mediálnych zákonov.

„Sme veľmi sklamaní. Ak dáte regulátorom priestor, aby sa vyjadrovali k záležitostiam týkajúcich sa médií, je veľmi ťažké vrátiť to späť,“ uviedla výkonná riaditeľka rady Angela Millsová.

Podľa Európskej komisie (EK), ktorá zákon navrhla, sú prísnejšie pravidlá nutné, najmä kvôli posledným škandálom, ako bol krach spoločnosti Enron a WorldCom. EK si myslí, že ani ekonomickí novinári nemôžu byť vylúčení s týchto pravidiel. „Nedávne škandály v niektorých členských krajinách EÚ dokázali, ako silne môžu novinári, ktorí odporúčajú predaj alebo nákup konkrétnych titulov, ovplyvniť ich trhovú hodnotu vo svoj prospech,“ konštatoval komisár pre vnútorný trh Frits Bolkestein. Zákon musia teraz schváliť členské krajiny EÚ. Očakáva sa, že ho schvália v súčasnej podobe.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS