ČLÁNOK
Európsky bankový sektor bude po teroristickom útoku na USA čeliť obdobiu neistoty
21. septembra 2001

Zdá sa, že európske komerčné banky prekonali štádium okamžitého vplyvu útoku na Spojené štáty bez väčších následkov, v dlhodobejšom časovom horizonte sa však môžu dostať pod tlak veľmi neurčitej a ťažko vypočítateľnej situácie.

Popredné ratingové agentúry – Moody´s, Standard & Poor´s a Fitch pritom definovali okamžitý vplyv tejto tragédie ako minimálny.

Avšak bankové skupiny sa stanú s najväčšou pravdepodobnosťou viac zraniteľné voči ťažko „čitateľnému“ ekonomicko-finančnému prostrediu, no budú konfrontované aj možnosťou dlhšieho štádia ekonomického spomalenia v USA.

Banky by sa mali zhlboka nadýchnuť a nepodľahnúť panike, konštatuje vo svojej štúdii agentúra Fitch. Niet ale pochybností o tom, že najmä finančné domy, ktoré sú silne orientované na investičné bankovníctvo, budú musieť veľmi rýchlo znížiť svoje náklady.

Pre úverujúce banky sa stane zrejme najväčším problémom celková kvalita aktív.

Moody´s v tejto súvislosti dodáva, že existuje iba veľmi malá pravdepodobnosť bankovej krízy v období po útoku na New York a Washington.

Aj ázijská a ruská finančná kríza mali iba veľmi obmedzený vplyv na rating európskeho bankového sektora – dodáva Moody´s.

V každom prípade je však evidentné, že investičné bankovníctvo musí revidovať svoje predbežné odhady výnosov, čím sa ich rating zníži.

Nemožno však kalkulovať s okamžitou redukciou úverovej, respektíve finančnej sily európskych bánk.

Britské, holandské, španielske a francúzske banky sú značne ziskové v operáciách pre drobných klientov, čo by sa mohlo stať komparatívnou výhodou v čase krízy a neistoty.

Podstatne väčšie riziko však hrozí investične orientovaným bankám, akými sú Credit Suisse, Deutsche Bank a UBS.

Dve tretiny výnosov DB pochádza práve zo sféry investičného bankovníctva, no profitabilita v rámci retailových operácií je minimálna, čo je dané aj nesmierne fragmentovaným trhom v Nemecku. Vôbec preto nie je náhoda, že najväčšie nemecké banky sa momentálne orientujú na zníženie nákladových položiek, osobitne pri eliminovaní značného počtu pracovných pozícií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS