ČLÁNOK




Európske spoločnosti vlastnené private equity investormi rastú aj v období krízy
25. novembra 2009

Podľa prieskumu Ernst & Young sú výsledky európskych spoločností, ktoré vlastnili a potom predali private equity investori, lepšie než výsledky porovnateľných verejne obchodovaných spoločností, a to aj počas krízy.
Za obdobie od akvizície po predaj dosahovali tieto firmy v priemere 15 % rast zisku ročne. Súčasne sa zvyšoval aj počet zamestnancov – priemerne o 5 % ročne a produktivita práce – v priemere o 9 % ročne. Počet predajov spoločností vlastnených private equity však v roku 2008 v Európe klesol oproti predchádzajúcemu roku o 66 %, z 89 na 30 predajných transakcií.

Prieskum „Nové výzvy – ako private equity investori vytvárajú hodnotu?“ sa uskutočnil už štvrtýkrát a počas jeho existencie ním prešlo takmer tristo európskych spoločností vlastnených a potom odpredaných private equity investormi. Najväčšie európske spoločnosti, z ktorých vlani odišiel private equity investor, prekvapujúco rástli tempom porovnateľným so spoločnosťami, ktoré sa v prieskume objavili v uplynulých troch rokoch. Výsledky spoločností vlastnených súkromným kapitálom sú lepšie než výsledky porovnateľných verejne obchodovaných spoločností.

„Vďaka starostlivému výberu spoločností a prepracovaným ekonomickým modelom zameriavajúcim sa na zlepšenie výkonnosti sa private equity investorom darí dosahovať nadpriemernú návratnosť investícií. Najlepšie spoločnosti vlastnené súkromným kapitálom majú na rozdiel od ostatných porovnateľných spoločností nezanedbateľnú výhodu,“ hovorí Peter Wells, partner oddelenia transakčného poradenstva Ernst & Young v Českej a Slovenskej republike špecializujúci sa na oblasť private equity.

Zaujímavým faktom je, že podľa prieskumu private equity investori neutekajú zo spoločností, ktoré zápasia s ťažkosťami. Priemerné trvanie investície v problémových spoločnostiach je sedem rokov, čo predstavuje oproti iným investíciám dvojnásobok. V 43 % problémových spoločnostiach private equity investor vymenil počas svojho vlastníctva vrcholové vedenie a v 36 % prípadov svoju investíciu potom zvýšil.

„Aj keď v niektorých spoločnostiach vlastnených súkromným kapitálom nebola návratnosť investície ani minimálna, neobjavili sa žiadne snahy private equity investorov o to, aby sa problémovej investície rýchlo zbavili. Naopak, spolu s manažmentom usilovne pracovali na zmene stratégie a na zavádzaní takých opatrení, ktoré by pomohli zvýšiť zisk a optimalizovať peňažné toky,“ vysvetľuje Peter Wells.

Pokles počtu exitov
Asi neprekvapí, že v roku 2008 počet predajov spoločností vlastnených súkromným kapitálom klesol oproti predchádzajúcemu roku o 66 %. Zatiaľ čo v roku 2007 sa uskutočnilo 89 predajných transakcií, vlani ich bolo iba 30. Trhová hodnota predaných spoločností (meraná ekonomickým ukazovateľom EV, ktorý predstavuje ocenenie spoločnosti po odpočítaní jej čistého dlhu) sa znížila z približne 54 mld. eur na takmer 12 mld. eur (t. j. o 77 %).

„Pokles počtu predajov aj nižšia hodnota predávaných spoločností sú dôsledkom súčasných zložitých makroekonomických podmienok. Nižšiu hodnotu predávaných spoločností možno prirátať aj horšej dostupnosti úverov a tomu, že sa v roku 2008 neobjavili žiadne nové primárne emisie akcií,“ domnieva sa Harry Nicholson, partner divízie Private Equity britskej spoločnosti Ernst & Young LLP.

„V predchádzajúcich rokoch sa primárnou emisiou akcií riešil predaj 10 – 15 % spoločností vlastnených private equity investormi, najčastejšie práve tých najväčších. Dôsledkom toho je, že private equity fondy v súčasnosti majú vo svojich portfóĺiách mnoho spoločností s hodnotou presahujúcou miliardu eur, ktoré by potrebovali predať. To bude v budúcnosti pre toto odvetvie skutočný problém,“ hovorí Peter Wells.

Vzhľadom na to, že v roku 2008 nebola žiadna spoločnosť vlastnená private equity investorom predaná formou primárnej emisie akcií a akvizície korporátnymi subjektmi predstavovali iba 26 %, pochádzajú kupujúci najčastejšie opäť z radov private equity investorov. Vlani ich boli aj napriek ťažkej dostupnosti úverov tri štvrtiny, čo je v porovnaní s rokom 2005 50 % nárast.
„Prekvapujúci, je fakt, že aj spoločnostiam, ktoré si jeden private equity investor kúpi od druhého, sa darí rovnako úspešne zlepšovať výsledky hospodárenia a zvyšovať prevádzkovú efektivitu ako v prípade spoločností s iným typom pôvodného vlastníka,“ dodáva Peter Wells.
Hra na vyčkávanie
Výrazne nižší počet predajov v minulom roku spolu s vysokými priemernými výnosmi pri realizovaných transakciách je dokladom toho, že private equity fondy predávali v roku 2008 iba spoločnosti, ktoré dobre prosperovali. Ak fondy nemali zabezpečenú vysokú návratnosť investícií, radšej predaj odložili. Zatiaľ čo dosiaľ problémové spoločnosti zostávali v investičnom portfóliu dlhšie, teraz sa dá očakávať tlak na ich predaj, aby sa investorom vrátili ich finančné prostriedky a mali na nové investície.

„Vplyvom zvyšujúceho sa ekonomického tlaku neporastie ani v spoločnostiach vlastnených súkromným kapitálom v tomto roku zisk a počet zamestnancov. Dá sa predpokladať, že fondy budú musieť predávať aj problémové spoločnosti a hľadať efektívne cesty, ako sa ich zbaviť, čo platí najmä pre fondy s vysokými, prípadne dokonca garantovanými výnosmi. Zatiaľ čo v štúdii za rok 2008 sme nemali ani jeden prípad exitu formou konkurzného konania, obávam sa, že v dôsledku pokračujúcej ekonomickej krízy by sa tento rok nejaký mohol objaviť,“ upozorňuje Jozef Mathia, manažér z oddelenia transakčného poradenstva Ernst & Young v Slovenskej republike.

Financovanie budúcich úverov
 
„Už dnes môžeme pozorovať v niektorých oblastiach ekonomiky prvé náznaky oživenia. A private equity fondy majú pripravené primárne emisie akcií mnohých svojich spoločností. Avšak v budúcnosti sa nedá očakávať, že by úvery boli tak ľahko dostupné, ako to bolo v minulosti. Ak sa fondom nepodarí predať súčasné investície, prípadne prostredníctvom nich zarobiť dostatočné finančné prostriedky na zníženie objemu úverov použitých na ich akvizície, budú mať problémy s refinancovaním týchto úverov. Väčšina z nich je pritom splatná už v rokoch 2011 – 2012,“ hovorí Jozef Mathia.

„Vzhľadom na to, že významný podiel v portfóliu private equity fondov predstavujú spoločnosti s hodnotou presahujúcou miliardu eur, budú sa fondy nepochybne viac než kedykoľvek v minulosti snažiť poznať a pochopiť faktory, ktoré majú najväčší vplyv na zvyšovanie ekonomickej výkonnosti spoločností nachádzajúcich sa v ich portfóliu. Tieto faktory budú súčasne kľúčom k úspechu private equity sektora na ceste k oživeniu trhu s primárnymi emisiami akcií a pri príprave spoločností na exit private equity investora vôbec,“ dodáva Peter Wells.

Informácie o Ernst & Young
Ernst & Young patrí medzi najvýznamnejšie celosvetové firmy poskytujúce odborné poradenské služby v oblasti auditu a daňového, transakčného a podnikového poradenstva. Našich 144 000 zamestnancov na celom svete spájajú rovnaké hodnoty a maximálny dôraz na kvalitu poskytovaných služieb. V Ernst & Young pomáhame zamestnancom, klientom a širšiemu spoločenstvu uplatniť svoj potenciál. V tom je náš hlavný prínos.

Ďalšie informácie nájdete na www.ey.com/sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 3. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 25,319 0,042
GBP 0,858 0,001
HUF 395,400 0,050
CAD 1,471 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS