ČLÁNOK
Európske rozvíjajúce sa trhy sú investične najbezpečnejšie
13. septembra 2001

Pre investorov, ktorí sa snažia prečkať nestabilitu na rozvíjajúcich sa trhoch, spôsobenú utorkovým útokom na Spojené štáty, je v súčasnosti najbezpečnejšie Rusko a stredná Európa. Podľa analytikov a investorov existuje v súčasnosti aj riziko, že sa zníži dôvera amerických firiem a spotrebiteľov. To by viedlo k výraznému poklesu dopytu, ktorý by najviac postihol latinskoamerické krajiny ako Mexiko a ázijské krajiny závislé na technológiách.

Ázia je navyše vysoko závislá od dovozu ropy a štáty ako Južná Kórea a Taiwan sú tak zraniteľné v prípade nárastu cien tejto suroviny, ku ktorému by mohlo dôjsť v súvislosti s vyšším napätím vo svete. Napätie sa bude pravdepodobne stupňovať kvôli snahám USA zadržať osoby zodpovedné za utorkový útok na Svetové obchodné centrum v New Yorku.

„Nech sa už stane čokoľvek, Rusko bude bezpečným miestom,“ povedal Jürgen Odenius, riaditeľ pre rozvíjajúce sa trhy Commerzbank. „Rusko nemá s rezervami vo výške 40 mld. USD žiadne finančné potreby a má výhodu, že je vývozcom ropy,“ dodal.

Stredoeurópske trhy ako Maďarsko, Poľsko a Česko by taktiež mohli byť „bezpečným prístavom“ investícii vďaka ich prepojeniu s eurozónou, ktorá je odbytiskom zhruba 60 % ich vývozu.

„Čo sa týka zraniteľnosti voči udalostiam v USA, nefiguruje medzi 10 poprednými rozvíjajúcimi sa trhmi ani jeden európsky,“ uviedol riaditeľ pre európske emerging markets ING Barings Philip Poole. No Ázia už vplyv udalostí v USA pociťuje. Napríklad juhokórejský akciový index KOSPI zaznamenal svoj historicky najväčší jednodenný pokles o 12 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS