ČLÁNOK
Európske poisťovne zaplatia milióny eur kvôli povodniam
16. augusta 2002

Európske poisťovne čelia vysokým poistným plneniam vo výške mnohých miliónov eur, vyplývajúcim zo záplav v Európe. Zvýši sa tak finančné bremeno poisťovní, zaťažených už predtým obrovskými poistnými plneniami v súvislosti s útokmi na USA z 11. septembra. Poisťovne navyše postihol pád cien akcií na svetových trhoch, ktorý znehodnotil ich investície.

Nemecký kancelár Gerhard Schröder povedal, že záplavy v Nemecku pravdepodobne spôsobia škody vo výške niekoľkých miliárd eur. Poisťovne očakávajú tisícky žiadostí o poistné plnenie zo strany obyvateľov Nemecka, predovšetkým z východnej časti krajiny. Hoci nie je isté, aké škody spôsobia tohtoročné záplavy, v minulom roku, ktorý bol z hľadiska povodní priemerným, zaznamenala poisťovňa Munich Re v Nemecku žiadosti o poistné plnenie vo výške 500 mil. eur. Najväčšia poisťovňa v Európe Allianz očakáva, že tohtoročné záplavy v samotnom Rakúsku ju budú stáť 20 mil. eur. Pre Nemecko zatiaľ nemá k dispozícii prognózy, avšak neočakáva žiadny dramatický vplyv záplav na jej prevádzku.

Z viacerých oficiálnych odhadov vyplýva, že Rakúsko čelí ekonomickým škodám z povodní vo výške asi 3 mld. eur, Česká republika viac ako 2 mld. eur a Nemecko niekoľko miliárd eur. Avšak škody, kryté poistením, budú oveľa nižšie ako celkové ekonomické škody. Podiel škôd, krytých poistením, môže predstavovať pätinu až desatinu ekonomických škôd. Škody, ktoré nie sú pokryté poistením, sa pravdepodobne uhradia z regionálnych a štátnych fondov, takže v konečnom dôsledku ich budú znášať daňoví poplatníci.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS