ČLÁNOK
Európska únia a Británia sa dohodli na pobrexitovej obchodnej dohode
24. decembra 2020

Európska únia (EÚ) a Veľká Británia dosiahli dohodu, ktorou ukončili mesiace nezhôd v oblasti práv na rybolov a budúcich obchodných vzťahov. Len týždeň do definitívneho ukončenia prechodného obdobia po brexite oznámila britská vláda, že „dohoda je hotová“.

Britský premiér Boris Johnson počas tlačovej konferencie z Downing Street vyhlásil, že Briti si vzali naspäť kontrolu nad svojím osudom, „svojimi peniazmi, hranicami, zákonmi, obchodom a vodami na rybolov“, informuje spravodajský portál BBC. Text dohody zatiaľ nezverejnili, no podľa predsedu vlády je to „dobrá dohoda pre celú Európu“.

„Uzavreli sme dosiaľ najväčšiu dohodu, hodnú 668 miliárd libier ročne,“ skonštatoval tiež s tým, že komplexná dohoda na kanadský štýl medzi Spojeným kráľovstvom a úniou ochráni pracovné miesta v krajine a umožní, aby sa mohli britské tovary predávať na európskom trhu bez ciel a kvót. „Dohoda, ktorá umožní našim firmám ešte viac obchodovať s našimi európskymi priateľmi,“ uviedol ďalej Johnson.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová po ohlásení dohody prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter skonštatovala, že za ňu stálo za to bojovať. „Teraz máme so Spojeným kráľovstvom férovú a vyváženú dohodu. Bude chrániť záujmy EÚ, zabezpečí férovú súťaž a poskytne predvídateľnosť našim rybárskym komunitám. Európa ide ďalej,“ napísala.

Počas tlačovej konferencie z Bruselu sa vyjadrila, že to bola síce dlhá a kľukatá cesta, no môžu sa pochváliť dobrou dohodou. „Je to férová a vyvážená dohoda a je to správna a zodpovedná vec pre obe strany,“ povedala s tým, že je čas obrátiť list a pozerať sa do budúcnosti. Británia podľa nej zostáva „spoľahlivým partnerom“ únie.

Ako naznačila, rybárov čaká päťapolročné prechodné obdobie. Strany budú naďalej pokračovať v spolupráci v oblastiach klimatických zmien, energetiky, bezpečnosti a dopravy.

Po tom, ako podľa agentúry AP vyjednávači v stredu vyriešili sporné otázky týkajúce sa hospodárskej súťaže a rybolovu, prechádzali stovky stránok právnického textu, ktoré by mali byť po deviatich mesiacoch rokovaní základom pobrexitových vzťahov medzi úniou a Britmi.

Dohodu musí ešte schváliť všetkých 27 členských štátov únie a tiež európsky a britský parlament. Johnson podľa BBC dúfa, že britský parlament sa zíde 30. decembra, aby hlasoval o dohode. EP však už varoval, že nezostáva dostatok času na to, aby stihli dohodu schváliť pred 1. januárom.

V záujme dosiahnutia dohody sa počas ostatných dní v rozhovoroch výraznejšie angažovali aj britský premiér a predsedníčka EK. EÚ navyše hľadala právne možnosti, ako prípadnú dohodu formálne spečatiť bez odobrenia Európskym parlamentom alebo či by dohoda mohla vstúpiť do platnosti 1. januára a EP by ju dodatočne schválil neskôr.

Veľká Británia opustila euroblok 31. januára, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom bolo uzavrieť obchodnú dohodu. Tá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra. Vzniknú tak dva samostatné trhy a bude to znamenať aj koniec voľného pohybu.

Text dohody by mali zverejniť v nadchádzajúcich dňoch.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

https://www.bbc.com/news/uk-politics-55435930


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS