ČLÁNOK
Európska komisia zablokovala spojenie GE a Honeywell
4. júla 2001

Európska komisia (EK) zablokovala navrhovanú akvizíciu firmy Honeywell International spoločnosťou General Electric Co v hodnote 42 mld. USD. Akvizícia mala byť najväčšou priemyselnou fúziou na svete. EK už zablokovala za viac ako desať rokov 15 fúzií. Ide však o prvý prípad v histórii, kedy komisia zablokovala zlúčenie amerických firiem, ktoré už predtým schválili americké úrady.

Rokovania o fúzii sa zmenili na obrovský spor s GE. Firma nebola ochotná súhlasiť s rozsiahlymi ústupkami, ktoré požadovala EK. Komisia oznámila, že navrhovaná fúzia by vytvorila resp. posilnila dominantnú pozíciu firiem na viacerých trhoch, pričom korekčné opatrenia neboli dostatočné na odstránenie obáv z ohrozovania konkurenčného prostredia.

„Fúzia medzi GE a Honeywell v podobe, ako bola ohlásená, by výrazne zredukovala konkurenciu v oblasti leteckej techniky. Dôsledkom by bol rast cien, ktorý by zasiahol predovšetkým letecké spoločnosti. Hoci existovali spôsoby odstránenia obáv, ktoré by umožnili uskutočnenie fúzie, s poľutovaním musím konštatovať, že firmy sa nedokázali dohodnúť na riešení, ktoré by odstránilo obavy EK z narušenia konkurenčného prostredia,“ uviedol vo svojej správe komisár pre konkurenciu Mario Monti.

Dodal, že EK a ministerstvo spravodlivosti USA počas prešetrovania prípadu úzko spolupracovali. „Je nešťastím, že obe strany nakoniec dospeli k odlišným záverom,“ vyhlásil. Monti ďalej uviedol, že má záujem o posilnenie kooperácie medzi USA a EÚ v oblasti konkurencie s cieľom zredukovať riziko sporov v budúcností.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 9. 2020

USD 1,170 0,003
CZK 27,148 0,015
GBP 0,910 0,005
HUF 365,700 1,580
CAD 1,566 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS