ČLÁNOK
Európska komisia schválila fúziu spoločností HP a Compaq
1. februára 2002

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že bez pripomienok schválila plánovanú kúpu spoločnosti Compaq Computer spoločnosťou Hewlett-Packard (HP) za 22,3 mld. USD. „Starostlivá analýza celej fúzie a zainteresovaných konkurenčných síl ukázala, že spoločnosť HP nebude v postavení, na základe ktorého by mala dôvod zvyšovať ceny a spotrebitelia tak budú môcť mať aj naďalej úžitok z dostatočne širokej možnosti pre voľbu a inováciu,“ uvádza sa v stanovisku EK.

Súlad s protimonopolnými predpismi, ktorý sa všeobecne očakával, nie je poslednou prekážkou fúzie dvoch mamutích výrobcov počítačov a poskytovateľov technologických riešení v oblasti podnikových informačných systémov. O tom, čo bude najväčšou prekážkou fúzie spoločností v histórii osobných počítačov, budú ešte musieť v marci rozhodnúť akcionári oboch firiem a výsledok ich rozhodnutia nie je vôbec istý.

Transakcia je významným testom vzťahov protimonopolných orgánov medzi USA a Európskou úniou. V spornej transakcii EK minulý rok zablokovala plánovanú kúpu spoločnosti Honeywell za 42 mld. USD, ktorú chcel kúpiť General Electric, čo podnietilo kritiku zo strany USA. Bolo to prvýkrát, čo regulačný orgán EÚ zablokoval fúziu, ktorú schválili obdobné orgány v USA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS