ČLÁNOK
Európska komisia predstavila systém modrých kariet
24. októbra 2007

Európska komisia predstavila systém modrých karietModrá karta by podľa návrhu EK mala oprávňovať jej držiteľa k dvojročnému prechodnému pobytu na území jednej z členských krajín EÚ


 


Európska komisia (EK)  predstavila nový plán spojený so zavedením modrých kariet, ktorého cieľom bude do Európskej únie (EÚ) prilákať vysokokvalifikovaných imigrantov, ktorí by zaplnili milióny neobsadených pracovných pozícií. Cieľom systému, ktorý čerpal inšpiráciu z amerických „zelených kariet“, je zaplniť neobsadené pracovné miesta v určitých oblastiach hospodárstva imigrantmi. „Európskymi modrými kartami vyšleme jasný signál: vysokokvalifikovaní ľudia z celého sveta sú v Európskej únii vítaní,“ povedal novinárom v Štrasburgu predseda EK José Manuel Barroso a dodal, že tým „…dnes neohlasujem, že otvárame dvere pre dvadsať miliónov vysokokvalifikovaných pracovníkov. Modrá karta nie je bianko šek,“ zdôraznil Barroso. „Nejde o právo na príchod, ale prístup založený na dopyte a spoločných európskych procedúrach,“ povedal šéf EK.


Modrá karta by podľa návrhu EK mala oprávňovať jej držiteľa najskôr k dvojročnému prechodnému pobytu na území jednej z členských krajín EÚ. Toto prechodné obdobie sa bude dať predĺžiť. Po splnení istých predpokladov môže záujemca získať aj trvalý pobyt, plus právo pracovať aj v iných členských krajinách únie. Uchádzači o európsku modrú kartu sa však budú musieť preukázať vysokoškolským diplomom, mať najmenej trojročnú prax, ako aj ponuku práce na miesto, ktoré sa nedá obsadiť občanom EÚ. Komisia si uvedomuje, že vstupuje do citlivej oblasti národnej politiky, keďže mnohé európske krajiny zažívajú prílev imigrantov nielen zvnútra únie, ale aj spoza jej hraníc. Tieto návrhy budú musieť ešte schváliť všetky členské krajiny EÚ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS