ČLÁNOK
Európska komisia podporila dostavbu ropovodu Odesa-Brody do Plocka
30. mája 2003

Európska komisia, Poľsko a Ukrajina podpísali v Bruseli spoločné vyhlásenie o podpore rozvoja Eurázijského naftového dopravného koridoru počas prezentácie projektu predĺženia ukrajinského ropovodu Odesa – Brody do poľského Plocka s napojením na potrubie do Gdanska.

EK vydelila na technickú podporu dostavby ropovodu grant v objeme 2 mil. eur, informovala jej podpredsedníčka, komisárka pre dopravu a energetiku Loyola de Palaciová. Z týchto zdrojov bude vypracované technicko-ekonomické zdôvodnenie realizácie projektu. Spoločná pracovná skupina má navrhnúť súkromným investorom možnosti účasti v konzorciu pre výstavbu ropovodu z Brodov do Plocka s odhadovanými nákladmi 450 mil. USD. Európska banka pre obnovu a rozvoj zvažuje úverovať investíciu.

Postoj Ukrajiny k tomuto projektu považuje EK za prvú skúšku spolupráce v tejto oblasti. Ukrajina ho označuje ako hlavný inštrument v svojom úsilí o európsku integráciu. Ukrajinský minister palív a energetiky Serhij Jermilov v sídle EÚ informoval, že vláda podporuje prepravu nafty cez ropovod Odesa – Brody iba po tejto trase a odmieta možnosť jeho využívania v opačnom smere, ako to požadujú ruské naftárske spoločnosti.

Ukrajinský štátny holding Naftogaz Ukrajiny s dcérskou spoločnosťou na prepravu ropy Ukrtransnafta však už v apríli podpísali v Moskve s ruskými firmami Transneft a Tjumenskaja neftjanaja kompanija (TNK), ktorej 50 % akcií vlastní Britisch Petroleum, protokol o zámeroch organizácie novej trasy exportu ruskej ropy. Malo by ísť o dodatočných najmenej 9 mil. ton ropy ročne s možnosťou 21 rokov využívať ropovod Odesa – Brody v opačnom smere zo severu na juh a tiež čiernomorský terminál v Južnom na východ od Odesy. Potrubie sa pri Brodoch napája na tranzitný ropovodný systém Družba. Pre dopravu ruskej ropy by sa mohla využiť trasa Samara – Mozyr – Brody – Odesa.

Ukrajina doposiaľ vyhlasovala, že ropovod Odesa – Brody (674 km) s kapacitou 9-14,5 mil. ton ropy ročne, ktorý samostatne postavila spolu s terminálom v Južnom ešte v roku 2001, chce využívať výhradne na prepravu kaspickej ropy. Nepodnikla však potrebné opatrenia, ktoré by urýchlili a podporili vznik medzinárodného konzorcia na jeho sprevádzkovanie, a tak sa zatiaľ časť ropovodu v dĺžke 52 km využíva opačne na prepravu ruskej ropy. Od začiatku tohto roka v Južnom prečerpali do deviatich tankerov 767 tis. ton ropy, z čoho štátny rozpočet získal 40 mil. UAH.

,,Budeme vychádzať z ukrajinských záujmov,“ vyhlásil prezident krajiny Leonid Kučma v Kyjeve o posudzovaní možností prepravy nafty cez ropovod Odesa – Brody. ,,Ak nám povedia, že ropa cez tento ropovod pôjde o 5-10 rokov, máme sedieť a nič nerobiť?“ spýtal sa a dodal, že ak sa objaví veľký objem kaspickej ropy, dočasné reverzné využitie potrubia sa zastaví. Ropovod bude podľa neho určite využitý, lebo je to jeden z najviac perspektívnych smerov prepravy ropy z kaspického regiónu do Európy. ,,Dnes nemôžem povedať, aké bude konečné rozhodnutie,“ uviedol Kučma.

Koncepcia využitia ropovodu Odesa – Brody, ktorú vypracovala a predstavila v Kyjeve spoločnosť PricewaterhouseCoopers, ráta s prepravou ropy cez iné fungujúce a projektované systémy do rafinérií v Česku, Rakúsku a Nemecku. V prvej etape by sa mohlo prepraviť 7 mil. ton ropy cez Slovensko do českých Kralup nad Vltavou, nemeckého Ingolstadtu a Worburgu, v druhej etape 11 mil. ton už aj s dodávkami do rakúskeho Schwechatu a nemeckého Karlsruhe a v tretej etape 19 mil. ton spolu s prepravou ropy cez plánovaný ropovod do Plocka a ďalej do severonemeckého prístavu Wilhelsmhaven. Na tejto trase je tiež niekoľko rafinérií s plne nevyužitou kapacitou.

Spomínané objemy ropy sú založené práve na rezervách v spracovateľských závodoch. Ropa by mohla začať tiecť cez Poľsko nie skôr ako v roku 2007. Stavba ropovodu z Brodov do Plocka môže stať pri kapacite 10 mil. ton ročne okolo 300 mil. USD a ďalších 150 mil. USD si vyžiada zvýšenie prepravy na 25 mil. ton.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS