ČLÁNOK
Európska komisia dostala od OMV oznámenie o fúzii s MOL
1. februára 2008

Európska komisia dostala od OMV oznámenie o fúzii s MOL
Rakúska ropná a plynárenská skupina považuje tento postup za dôležitý krok k fúzii, nemožno ho však vnímať ako oznam o fúzii medzi oboma spoločnosťami


 


Európska komisia (EK) dostala 31. januára formálne oznámenie o zamýšľanej fúzii rakúskej skupiny OMV s maďarskou spoločnosťou MOL, informovala o tom v piatok OMV. Rakúska ropná a plynárenská skupina pritom vlastní približne 20-percentný podiel vo firme MOL a považuje tento postup za dôležitý krok k fúzii. Vyhlásenie pritom podľa OMV nemožno vnímať ako oznam o fúzii medzi oboma spoločnosťami. Očakáva sa, že EK zaujme formálne stanovisko do 25 až 35 pracovných dní, prípadné hlbšie posúdenie si však môže vyžiadať ďalších 90 až 105 pracovných dní.


Boj o MOL vypukol začiatkom júla minulého roka, keď OMV zvýšila svoj podiel v maďarskej firme na 18,6 % z pôvodných 10 % a zároveň navrhla rozhovory o vytvorení bližšej spolupráce. Túto ponuku však odmietlo tak vedenie MOL ako aj maďarská vláda. Ako dôvod uviedli, že z prípadného spojenia oboch spoločností by mohol vzísť gigant s nízkou konkurencieschopnosťou, ktorý by mal navyše problémy s protimonopolnými úradmi. Koncom septembra 2007 OMV odštartovala nepriateľskú ponuku na prevzatie maďarskej ropnej spoločnosti MOL. Ponuka podľa odhadov agentúry AFP oceňovala maďarskú firmu MOL na 14 mld. eur. MOL sa nepriateľskej ponuke začala brániť agresívnym vykupovaním vlastných akcií. Začiatkom októbra uplynulého roka zároveň maďarskí poslanci schválili zákon, ktorý má MOL chrániť pred nepriateľským prevzatím. Zákon stanovuje, že prevod akýchkoľvek „základných aktív“ spoločnosti musí schváliť manažment podniku.


Rakúsky koncern OMV začal na Slovensku pôsobiť v roku 1991. OMV Slovensko, s.r.o. sídli v Bratislave a jej hlavné aktivity zahŕňajú predovšetkým predaj olejov a ropných produktov na 91 čerpacích staniciach po celom Slovensku. Na Slovensku pôsobí maďarský MOL prostredníctvom rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a.s., v ktorej drží 98,4 % akcií.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS