ČLÁNOK
Európska centrálna banka myslí na únikovú stratégiu
4. septembra 2009

Európska centrálna banka (ECB) má na pamäti únikovú stratégiu, čiže stratégiu ukončenia mimoriadnych podporných opatrení a bude konať hneď, ako lepší hospodársky rast podporí tlak na zvyšovanie inflácie. V piatok to na konferencii vo Frankfurte povedal šéf banky Jean-Claude Trichet. Konštatoval, že Európska centrálna banka by mohla zvýšiť úrokové sadzby pred tým, ako úplne stiahne dodatočnú likviditu, ak to bude odôvodnené situáciou na trhu.

Trichet povedal, že teraz nie je čas na ukončenie podporných opatrení. „Chcel by som však dať najavo, že ECB má únikovú stratégiu a sme pripravení realizovať ju, až príde vhodný čas,“ uviedol. Centrálne banky a vlády vo svete stoja pred chúlostivou úlohou ukončiť stimuláciu hospodárstva a finančného sektora bez toho, aby narušili začínajúce ekonomické zotavenie. Táto problematika patrí medzi hlavné body stretnutia organizácie G20, ktoré sa v piatok začína v Londýne.

Trichet konštatoval, že základné kamene únikového plánu ECB sú spojené s jej stratégiou monetárnej politiky, čo znamená, že všetky neštandardné opatrenia zvyšujúce infláciu budú ukončené okamžite, pričom opatrenia, ktoré nemajú vplyv na infláciu, môžu zostať v platnosti dovtedy, dokedy budú potrebné. „Náš rámec dovoľuje zmeniť krátkodobé úrokové sadzby a zároveň ponechať v platnosti niektoré neštandardné opatrenia, ak bude potrebné naďalej podporovať poskytovanie úverov,“ uviedol.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS