ČLÁNOK
Europay a Sonera chcú zabezpečiť platby pri internetových nákupoch
29. januára 2001

Poskytovateľ platobných systémov pre európske banky Europay International a fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Sonera SmartTrust Ltd chcú podporiť rast objemu elektronického obchodu vytvorením bezpečnej technológie platieb. Podľa správy zverejnenej spoločnosťou SmartTrust by nová technológia má byť založená hlavne na overovaní platieb prostredníctvom SMS správ mobilných telefónov a využití elektronického podpisu.

Objednávka uskutočnená prostredníctvom mobilného telefónu, osobného počítača alebo iného zariadenia bude spolu so zoznamom nakúpených položiek zaslaná SMS správou majiteľovi platobnej karty. V prípade legitímnosti zoznamu ju potvrdí zaslaním svojho digitálneho podpisu. Pre obchodníka to bude znamenať potvrdenie platby a podpis umožní banke identifikovať platiteľa a uskutočniť platbu.

Toto riešenie by malo odstrániť strach zákazníkov z internetových platieb, pretože už nebudú musieť zadávať čísla svojich platobných kariet. Práve moment zverejnenia čísla platobných kariet na internetovej stránke je vo všeobecnosti považovaný za najmenej zabezpečený. Podľa niektorých prieskumov napriek tomu, že internetové platby prostredníctvom platobných kariet dosahujú len malý zlomok všetkých kartových platieb, tvoria takmer polovicu zo všetkých sporných transakcií.

Europay International je najväčším poskytovateľom platobných systémov pre európske banky. V súčasnosti prevádzkuje 262 mil. platobných kariet Maestro, eurocheque, Cirrus a Eurocard/Mastercard. Vďaka spolupráci so spoločnosťou Mastercard International ponúka služby 580 tis. bankomatov a viac než 19 mil. obchodných miest na celom svete. Spoločnosť má sídlo v belgickom meste Waterloo.

Sonera SmartTrust Ltd je dcérskou spoločnosťou Sonera Corp. Je poskytovateľom bezpečnostných riešení pre mobilné technológie a internetové služby. Medzi jej zákazníkov patrí približne 60 mobilných operátorov. Jej partnermi sú spoločnosti ako Compaq, Nokia, Ericsson alebo Cisco.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS