ČLÁNOK
Európa spackala ďalšiu záchranu
18. marca 2013

S negatívnymi ohlasmi sa stretáva dohoda eurozóny, ktorá poskytne pomoc Cypru desať miliárd eur výmenou za jednorazové zdanenie malých i veľkých sporiteľov. Denník Financial Times (FT) dnes napísal, že „Európa spackala ďalší záchranný plán“, zatiaľ čo portál Eurointelligence tvrdí, že rozhodnutie vrátilo do Európskej únie neistotu.

Sotva eurozóna začala smerovať správnym smerom vo svojom boji so stále sa meniacou dlhovou krízou, vrátila sa k svojej starej neresti. „Keď sa jej člen začal topiť, nehodila mu záchranné koleso, ale mu dala na krk mlynský kameň,“ napísali FT v redakčnom komentári. Denníku prekáža, že plán nesprevádza reštrukturalizácia cyperských bánk a že prináša politické riziká.

„Čo sa úplne nepodarilo (talianskemu politikovi) Beppemu Grillovi, zvládli ministri financií eurozóny jediným rozhodnutím v sobotu skoro ráno. Tým, že zdanili aj tie najmenšie vklady, priniesli opäť neistotu,“ napísal Eurointelligence.

FT uviedli, že rozhodnutie porušilo ducha ochrany vkladov, podľa ktorého sú vklady v bankách únie bezpečné do úrovne 100-tisíc eur. „Neodpustiteľne tak zradilo tých, ktorí majú najviac čo stratiť a najmenej za niečo môžu,“ píšu FT.

Kritizujú fakt, že plán nepočíta s „bezprostrednou reštrukturalizáciou bánk a zrejme nepostihne nepoistených majiteľov veľkého množstva dlhopisov“. Podľa britského denníka by poistené vklady mohli byť dostatočne chránené väčšou daňou na vklady nad 100-tisíc eur. „Toto je vedomé rozhodnutie, ako prinútiť chudobných ľudí, aby platili za bohatých,“ tvrdí FT.

„Je preto nutné mať podozrenie, že cyperskí predstavitelia sú odhodlaní zachrániť zvyšky svojho offshoreového modelu bankovníctva (…) Ako ďalšie ostrovné štáty pred nimi, Cyperčania zisťujú, kto platí za to, aby sa prebujnený bankový sektor udržal nažive,“ uviedli FT.

celý článok


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS