ČLÁNOK
Euronext sa pravdepodobne zlúči s ďalšou burzou
25. septembra 2000

Najväčšia burza cenných papierov v rámci eurozóny – Euronext by sa mohla čoskoro zlúčiť s ďalším európskym trhom po tom, ako v piatok skompletizovala vlastnú fúziu. „Európsky akciový trh prechádza transformáciou a my nemôžeme k tomuto vývoju pristupovať ľahostajne,“ uviedol šéf burzy Euronext Jean-Francois Theodore pre finančný denník Les Echos.

Ako uviedol Theodore, aliancia medzi burzou Euronext, ktorá vznikla fúziou búrz cenných papierov v Bruseli, Amsterdame a Paríži, a ďalším európskym trhom bude pravdepodobne nasledovať model, ktorý viedol k jej vlastnému vytvoreniu. „Bude založená na hodnote a nie boji o najvyššej moci. Podľa hodnotiacich kritérií, ktoré sme použili pre našu vlastnú fúziu vypočítame teoretickú hodnotu nášho budúceho partnera. Potom mu ponúkneme podiel ekvivalentný jeho vplyvu v porovnaní s naším,“ dodal Theodore.

Ďalší vývoj bude závisieť aj od Londýnskej burzy cenných papierov (LSE), ktorá nedávno odstúpila od plánovaného vytvorenia spoločnej burzy iX s frankfurtskou burzou Deutsche Börse. Príčinou zrušenia fúzie bola agresívna akvizičná ponuka zo strany prevádzkovateľa štokholmskej burzy OM Gruppen AG v hodnote 820 mil. GBP. LSE však ani v pondelok nedokázala jednoznačne odvrátiť agresívnu ponuku OM Gruppen, a zároveň ani neuviedla žiadnu stratégiu pre jej ďalšie smerovanie. Podľa analytikov je jednou z možností prežitia LSE práve jej fúzia s burzou Euronext. Euronext uviedla, že akvizičnú ponuku pre LSE nevylučuje. Podľa Theodora fúzia LSE a nemeckej Deutsche Börse zlyhala, pretože projekt iX nebol tak flexibilný a decentralizovaný ako Euronext.

Obchodovanie na Euronexte by sa podľa neho malo začať v polovici roku 2001, pričom nový trh bude v budúcom roku uvažovať aj o predĺžení obchodovacích hodín.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS