ČLÁNOK
Euronext finišuje s prípravami na júnovú operáciu IPO
25. marca 2001

Piata najväčšia burza cenných papierov na svete Euronext finišuje s prípravami na júnové uvedenie vlastných akcií na verejný trh (IPO). Niektorí analytici sa však domnievajú, že by mala pozmeniť podmienky IPO, respektíve posunúť termín vzhľadom na v súčasnosti zdecimovaný akciový trh.

Burza Euronext vznikla v septembri 2000 ako spojenectvo bruselskej, amsterdamskej a parížskej burzy. Jej trhová hodnota je odhadovaná na úrovni 3 až 4 mld. EUR, ak sa rozhodne, podobne ako iné burzy pre verejnú obchodovateľnosť svojich akcií.

Jej rival, frankfurtská Deutsche Börse sa rozhodla pre operáciu IPO 5. februára a bola úspešná. Medzitým sa však globálne akciové trhy oslabili v dôsledku varovaní podnikov pred zhoršením ziskov i obavami zo spomalenia rastu ekonomiky USA a ťažkosťami japonského finančného sektora.

Objem obchodov na Deutsche Börse poklesol vo februári oproti januáru o 23,12 % a od začiatku roku dokonca až o 46,28 %. Akcie frankfurtského operátora sa odrazili od svojho dna 311 EUR 16. marca a v súčasnosti sa obchodujú pri cene 334,89 EUR, čo je tesne pod uvádzacou cenou.

Napriek zlým trhovým podmienkam Euronext nenašiel k operácii IPO inú alternatívu. „Pokračujeme v prípravách na júnové verejné uvádzanie akcií. Dovtedy sa situácia na trhoch môže vylepšiť,“ povedal prezident burzy Euronext Jean-Francois Theodore vo štvrtok 22. marca na tlačovej konferencii.

Euronext je prvou plne integrovanou cezhraničnou burzou, na ktorej sa obchoduje v jednotnej mene s akciami, derivátmi i komoditami. Burza však ponúka aj služby zúčtovania a vysporiadania. Ku koncu roku 2000 burza Euronext kótovala akcie 1 600 spoločností s celkovou trhovou kapitalizáciou 2 420 mld. EUR. Za uplynulý rok vykázala čistý zisk 127 mil. EUR a tržby vo výške 752 mil. EUR.

Do dnešného dňa kótovalo svoje akcie len päť búrz cenných papierov – Austrálska burza, Štokholmská OM Gruppen, Burza v Hong Kongu, Deutsche Börse a Singapurská burza. „Ceny akcií všetkých piatich búrz sú si veľmi blízko, pričom pomer P/E (cena akcie/zisk na akciu) sa pohybuje v rozmedzí od 17 až 21,“ uviedol bankový analytik Commerzbank James Alexander. Uvedenie akcií na verejný kapitálový trh, ktoré by sa malo stať normou v priebehu najbližších piatich rokov, ponúka možnosti pre akvizície, flexibilitu pre fúzie a zároveň vytvára možnosť hodnotenia v rámci benchmarkingu.

Podľa spoločnosti BTA Consulting, britskej analytickej firmy špecializovanej na burzy cenných papierov, by mali najvýznamnejší svetoví organizátori uviesť vlastné akcie na trh v priebehu piatich rokov. Londýnska burza cenných papierov (LSE) sa chystá na IPO v tomto roku a Chicagská komoditná burza (CME) prijala nevyhnutné opatrenia na verejné uvádzanie akcií nedávno.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS